Mitral darlığında mekanik sol atriyal fonksiyonların değerlendirilmesi ve fonksiyonel kapasite ile olan ilişkisi
Evaluation of left atrial mechanical functions and their relationship with functional capacity in mitral stenosis
- Tez No: 625751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada sinüs ritimli romatizmal mitral darlıklı hastalarda trans-torasik ekokardiyografi ile saptanan sol atriyal fonksiyonlar normal populas-yonla karşılaştırıldı ve alt grup analizlerinde fonksiyonel kapasite ile olan iliş-kisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya izole romatizmal mitral darlığı saptanan (grup 1) 32 hasta ( ort. yaş 39.1±11) ve kontrol grubu olarak (grup 2) 20 hasta (ort. yaş 37±8,2) alındı. Hastaların ortalama mitral kapak alanı 1.1±0,3 cm2 idi. Hastalar New York Heart Association (NYHA) sınıflandırma-sına göre ayrıldığında, 16 hasta NYHA sınıf 2 (Grup A) ve 16 hasta NYHA sı-nıf 3 (Grup B)'tü. Asemptomatik ve NYHA sınıf 4 hasta yoktu. Grupların sol atriyum çapları, sol atriyum volümleri, sol atriyal fraksiyone alan değişimi ve sol atriyum ejeksiyon fraksiyonu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, left atrial functions of patients with rheumatic mitral stenosis and sinus rhythm, which was determined by transthorasic echocardiography, was compared with those of healhty subjects and the association of left atrial functions with functional capacity was investigated in subgroup analyses. Material and Method: 32 patients with isolated rheumatic mitral stenosis (median age was 39.1±11) (group 1) and 20 patients in the control group ( median age was 37±8,2) (group 2) were enrolled to study. The average mitral valve area of patients was 1.1±0,3 cm2. When patients were divided according to New York Heart Association (NYHA) classification ; 16 patients were NYHA 2 (Grup A) and 16 patients were NYHA 3 (Grup B). Left atrium diameters, left atrium volume, left atrium fractional area change and left atrium ejection fractions of patients in these groups were calculated.