İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 'çağdaş Türkiye yolunda adımlar' ünitesinde geçen bazı kavramları anlama ve edinme durumlarının incelenmesi
An investigation of the year-eight primary school students understanding and comprehension of some concepts taught in the study unit 'steps towards the contemporary Turkey within the curriculum of the revolution history of Turkish republic and the principles of Atatürk course
  1. Tez No: 422014
  2. Yazar: ESRA SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İlköğretim ikinci kademede okutulan TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük (TCİTA) dersi yoğun bir içeriğe sahiptir. Programda öğrencilere kazandırılması hedeflenen beceri ve değerler açık bir şekilde tek tek belirtilirken, öğretim ve öğrenmenin bilgi boyutunu oluşturan kavramlar net bir şekilde tanımlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin TCİTA dersi öğretim programı kapsamındaki ?Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar? ünitesinin ilk beş kazanımında yer alan kavramları anlama ve edinme durumlarının incelenmesi olarak belirlenmiştir.Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2011?2012 eğitim- öğretim yılında Konya ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarından kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilen iki okulun birer 8. sınıfında öğrenim gören toplam 75 öğrenci ve bu sınıflarda derse giren iki öğretmen oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen ders gözlem formu, odak grup görüşmesi formu ve kavram başarı testi kullanılmıştır. Elde edilen gözlem ve görüşme verileri betimsel içerik analizine tabi tutulmuştur. Kavram başarı testinin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bütün bulgular birlikte değerlendirilmiştir.Sağlanan veriler, öğrencilerin bir kısmının öğretim sürecinin hemen sonrasında araştırma kapsamında incelenen kavramların birçoğunun tanımlarını tam olarak yapamadıklarını, diğer kavramlarla ilişkilerini, benzerlik ve farklılıklarını ayırt edemediklerini göstermektedir. Öğrencilerin kavramları tam olarak kazanamadıkları, kavramlarla ilgili olarak sahip oldukları birtakım bilgilerinin, yanlış ve eksik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The content of social studies and RHTRPA courses covers a wide range of abstract concepts. It is an important area of investigation to research and assess how and in which level those concepts are taught and how and in which level they were understood and comprehended by pupils. This study aims to investigate the state of the year-eight pupils? understanding and comprehension of those concepts related to the first five attainment targets of the study unit named as ?Steps Towards the Contemporary Turkey? within the curriculum of RHTRPA course.A mixed method research design is employed as a methodological standpoint of this study. The sample of the study comprises of 75 year-eight pupils attaining two different classes in two schools in Konya province. A focus group interview protocol, an observation schedule and an achievement test, all developed by the researcher are used as the data collection tools. The collected data were analysed and displayed descriptively.During the classes, teachers mostly focus on the completion of the curriculum and use teacher talk as the main mode of teaching. The findings reveal that while they got good grades from the multiple choice achievement test, some pupils do not recognise and define some concepts examined in this study. They could not relate some concepts to the others and could not distinquish their common and different characteristics. As a result, it can be stated that the ideas and examples pupils associate with those concepts under consideration includes some wrong and defficient elements.