Sosyal bilgiler eğitimi kapsamında ilköğretim öğrencilerinin 'biyografi' kullanımına ilişkin görüşleri
The opinions of primary students on ?biography usage? within social studies education
- Tez No: 279617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, toplumlar tarafından kabul görmüş, nitelikli ve önemli insanların, kişilik gelişiminin tamamlandığı ilköğretim evresindeki bireylere ?model rol? oluşturduğu gerçekliğinden hareketle; Sosyal Bilgiler Eğitimi kapsamında ilköğretim öğrencilerinin ?biyografi? kullanımına ilişkin görüşleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın amacı, mevcut 4-8. sınıf Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük müfredatında bulunan biyografik unsurları ortaya koymak ve araştırma kapsamında öğrencilerin biyografi kullanımına ilişkin görüşlerini esas almak suretiyle bir karşılaştırma yaparak bu konuda yeni bir bakış açısı oluşturmaya çalışmaktır.Araştırma, 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Ankara il merkezindeki üç farklı ilçede bulunan, sosyo-ekonomik açıdan üst (İl Genel Meclisi i.ö.o.) orta (23 Nisan i.ö.o.) alt (Polis Amca i.ö.o.) çevreleri örnekleyen ilköğretim okullarında yapılmıştır. Araştırmaya bu üç ilköğretim okulundan 4-8. sınıflardan 30 şube ile 247 kız ve 210 erkek olmak üzere toplam 457 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, bu üç okuldaki öğrencilere konuya ilişkin anket uygulanmış, elde edilen veriler, SPSS 15.0 paket programında ki-kare testi kullanılarak ve ? = .05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularına göre, uygulanmakta olan Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi müfredatının; bilim insanı, sanatçı, yazar, politikacı, asker, sporcu ve diğer meslek gruplarına ait kişilerin biyografisi noktasında öğrencilerin beklentilerini kısmen karşıladığı söylenebilir. Bununla birlikte öğrencilerin biyografisini yazmak için en fazla tercih ettikleri meslek grubunu, ?sanatçı ve yazar? oluştururken; biyografisini yazmak istedikleri kişileri seçme gerekçelerinde ise en fazla tercihi, ?kişilik özellikleri ve beğeni? oluşturmuştur. Ayrıca öğrencilerin biyografisini yazdıkları kişilere ait model aldığı özelliklerde en fazla tercihi, ?zeki (dahilik) ve meslek? oluştururken; biyografiyi yazarken yararlandıkları kaynaklarda da en fazla tercihi, ?dijital kaynaklar? oluşturmuştur.Sonuç olarak, ilköğretim Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi öğrencilerinin biyografi kullanımına ilişkin görüşlerinde; farklı meslek gruplarına ait birçok kişinin biyografisinin, derste bulunmasına yönelik istek ve önerileri olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber mevcut İlköğretim Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi müfredatının biyografi kullanımı açısından öğrencilerin beklentilerini istenilen düzeyde karşılayamadığı sonucu da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, opinions of primary students on biography usage in Social Studies Education were presented considering the fact that people who are recognised as important and qualified provide ?role models? for primary students in which their personality development is completed.The aim of the study is to present biographical elements in the curricila of the existing courses ? Social Studies and T.R. Revolution History and At ? of 4th to Atatürkism 8th grades and to try to form a new perspective regarding students opinions on biography usage.The study takes place in three different districts of Ankara ensampling socio-economically high (İl Genel Meclisi p.s.) medium (23 Nisan p.s.) and low (Polis Amca p.s.) enviroments during 2008-2009 Academic Year. 247 female and 210 male in total 457 students of 4th to 8th grades in 30 sections from three schools above participated in the study. During the study, students participated in a survey whose data was processed via SPSS 15.0 software with chi-square test and considering ? = .05 significance level.According to findings of the study, it can be stated that the existing curricila of Social Studies and T.R. Revolution History and Atatürkism courses partially meet the expectations of students in the matter of including the biographies of scientists, artists, authors, politicians, soldiers, athletes and individuals of other occupational groups. On the other hand, the occupational groups whose biograpies students want to write most are ?artists and authors?and students reasons to chose to write the biography of a certain person are ?personality and admiration? at the most. Besides, the charecteristics which students aspire in people, whose biographies they chose to write, consist mostly of ?intelligence (genius) and occupation? and the mostly prefered sources students refer to when writing a biography are ?digital sources?.As a result, primary students taking Social Studies and T.R. Revolution History and Atatürkism express interest and opinion on studying biographies of various individuals. The study also offers that the existing curricila of Social Studies and T.R. Revolution History and Atatürkism courses cannot satisfy students expextations at an admissible level in terms of biography usage.