Olay yeri incelemesinde delilden sanığa gitmenin insan haklarının korunmasındaki önemi
Protection of human rights to importance in crime scene survey
  1. Tez No: 422026
  2. Yazar: TUNA DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE YÜCEL DERİCİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET İnsan hakları, insanların insanca yaşayabilmeleri için korunması gereken haklardır. Bu hakları koruyacak olan ise, kişilerdir. Ancak kişiler, sık sık birbirlerinin bu haklarını ihlal etmekte ya da kullanılmasını engellemektedirler. Bunun için devletler, bu ihlallerin önüne geçebilmek için çeşitli kuruluşlar kurmuşlardır. Bunlardan biri de Emniyet Teşkilatıdır. Emniyet Teşkilatında, delilden sanığa gitmeyi sağlamakla suçluların bulunmasında, dolayısıyla adlî hataların önlenmesinde önemli rol oynayan birimlerden biri, olay yeri incelemesi birimidir. Bu çalışmanın amacı, teknolojik gelişmelerle paralel olarak gelişen olay yeri incelemesinin adil yargılanma hakkının korunmasına nasıl katkıda bulunduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human rights are rights that have to be protected, so that individuals can live humanely. Individuals are those who are expected to protect these rights. Yet individuals often violate these rights of each other or hinder their protection. For this reason states have established various institutions with the aim to prevent such violations. One of these institution is the Police. The criminal scene investigation section is one of the section of the Police, which, by making possible to go from evidence to the accused, plays a significant role in finding the criminals. The aim of this study is to show how the criminal scene investigations, which developparallel with the technological developments, contribute to the protection of the right to fare trial.