Hitit Kralı II. Murşili'nin dil felci metninin (cth 486) filolojik ve sosyo-kültürel değerlendirilmesi
Philological and socio-cultural assessment of the speech paralysis text (cth 486) of Hittite king Mursili II
- Tez No: 422063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN KONYAR, YRD. DOÇ. DR. MELTEM ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hitit çiviyazılı belge repertuarında sayıca en fazla yazılı belge bırakan kral II. Murşili'dir ve dönem icraatını ayrıntılı bir şekilde anlattığı annallerinde kayda geçirmiştir. Ayrıca bu krala ait çok sayıda dua ve antlaşma metinleri bulunmaktadır. Çalışmamızda böylesi fazla sayıda belge bırakan bir Hitit kralının yaşamının bir döneminde geçirmiş olduğu konuşma bozukluğu ele alınmaktadır. Bugüne kadar metnin tarihlendirilmesi kesin bir şekilde yapılmamış olduğundan, kralın bu hastalığı hangi döneminde yaşadığı bilinmemektedir. Yani kral olmadan önce mi yoksa krallığı sırasında mı? Eğer krallığı sırasında ise hangi dönemde olduğu sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın içeriğinde öncelikle Murşili döneminin önem arz eden olayları ön plana çıkarılarak kısa bir anlatıma yer verilmiştir. Burada bakış açımız kralın hastalığına dair ipucu bulmaya, bu olaya işaret eden herhangi bir ayrıntı tespit etmeye yöneliktir. Çalışmamızda metnin transkripsiyon ve çevirisine yer verilmiş, ardından metin filolojik açıdan ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Metnin paleografisi üzerinde çalışılarak yazıldığı tarih tespit edilmeye çalışılmış, tarihlendirme aşamasında metin içeriği de incelenerek ve kralın hangi döneminde olayın gerçekleşmiş olabileceğine dair bilgi verebilecek ayrıntılar dikkate alınmıştır. Çalışmamızın ilerleyen aşamalarında söz konusu metin başka ritüel metinlerle desteklenerek yorumlanmıştır. Son olarak ise kralın politik ve dini kişiliği üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mursili II was a king who produced the maximal number of written documents in Hittite cuneiform. He recorded his own era's activities in anneals which had so many details. Besides, we have lots of prayers and treaty texts pertaining to this king. In our study, we deal with a speech disorder that the king who left many written documents had experienced during a part of his life. Because of the fact that until today, man could not date the said documents, we cannot be entirely sure when this illness was troubling him. In other words, before or after his ascending to the throne? If the illness period was in the course of his kingship, in which stage? We deal with all those questions. Our study begins with short explanations of some important facts in Mursili's era. Our study includes the transcription of the document and after that we analysed the document in terms of philology as detail. Studying the paleography of the document, we tried to determine the inditing date. In the dating phase, we studied the context of the document and took notice of the details that may give clue about the time of the incidence. In the advance stages of our study, the text was interpreted by supporting the other ritual texts. Finally we studied on political and religious character of the king.