Walsh dönüşümü kullanılarak toplam manyetik alan anomalilerinden ideal yapıların derinliklerinin belirlenmesi
Depth determination of idealized bodies from total field magnetic anomalies by using walsh transforms
  1. Tez No: 422065
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında, ideal yapılardan ve arazi çalışmalarından elde edilen toplam manyetik alan anomalileri üzerinde Walsh dönüşümü kullanılarak yöntemin kaynak yapıların derinliklerinin hesaplamasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Yöntem, toplam manyetik alan anomalilerinin Walsh dönüşümü kullanılarak önce Normalize edilmiş Enerji Yoğunluğu (NEY) spektrumuna, sonrasında ise Diferansiyel Enerji Yoğunluğu (DEY) spektrumuna geçilerek kaynak yapıların derinliklerinin hesaplanması esasına dayanmaktadır.Bu yöntemde NEY spektrumunun ardışık değerleri arasındaki fark olan DEY spektrumu içerisindeki ardalanma sayılarının (I) en büyük değeri olan lmax değeri belirlenir ve bu değer uygun olan bağıntıda yerine konularak kaynak yapıya ait derinlik hesaplaması yapılır. Bu çalışmada Tek Kutup, Tek Kutup Çizgisi, Çift Kutup ve Çift Kutup Çizgisi modelleri ideal kaynak yapı modelleri olarak seçilmiş ve bu yapılara ait toplam manyetik alan anomalileri hesaplanmıştır. Walsh dönüşümü daha önce çeşitli yöntemlerle derinlikleri hesaplanmış olan arazi verileri üzerinde de uygulanmış ve derinlik hesaplamaları yapılmıştır. Ayrıca ideal yapı ve arazi verilerine ait anomaliler Fourier-Güç Spektrumu yöntemi ile de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Walsh transform was applied to the total magnetic field anomalies obtained from the ideal subsurface structures and the field studies and the possibility of this method for the calculation of the depths to the source structures was investigateded. This method is based on the Walsh transformation which can be applied to the total magnetic field anomalies. In this method, initially normalized energy density (NED) spectrum, then the differential energy density (DED) spectrum would be obtained. DED spectrum is the difference between two successive sequency numbers of the NED. The maximum value of sequency numbers (Imax) on DED spectrum is determined and, the depth of the subsurface structure that caused the anomaly can be computed by using of this value in the proper equation. The monopole, line of monopoles, dipole and line of dipoles models were chosen as the ideal subsurface sources in the theoretical studies and and the total magnetic field anomalies of these structures can be calculated. The depths of the subsurface structures were estimated by using Walsh transform method to the field data and the obtained results were compared with the previously calculated depth with the various other methods. Furthermore, the theoretical and the field magnetic anomaly data were evaluated with using Fourier-Power Spectrum method.