Geleneksel ticaret alanlarının güncel kullanım sorunları: Akhisar Dombaycıoğlu Hanı örneği
The current usage problems of the traditional commercial districts: The case of Dombaycıoğlu Khan, Akhisar
- Tez No: 422068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BİROL AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geleneksel Ticaret Alanları, korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarından çevresel etki değerine sahip yapılar grubunda değerlendirilmektedir. Bulunduğu çevrenin mimari ve kentsel nitelikleriyle sosyal yaşam izlerini günümüze aktaran bu alanlar halen kullanılıyor olmalarıyla da kullanımın sürekliliğinin sağlanması anlamında değerlidirler. Ancak tarihi yapılar gibi tarihi yerleşimler de oluştukları dönemlerin ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir ve günümüzün ihtiyaçlarını karşılamakta zaman zaman yetersiz kalmaktadırlar. Bu bağlamda tarihi yapının ve tarihi çevrenin kullanımının sürdürülmesi, yapıların günümüz yaşamına entegrasyonunun sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Koruma ilkeleri doğrultusunda yapılacak uygulamalar, yapının ve alanın güncel yaşama entegrasyonunu hedeflerken mimari ve kentsel niteliklerinin günümüze aktarılmasını da sağlamalıdır. Yapılan tez çalışmasında öncelikle Akhisar özelinde geleneksel ticaret alanlarının günümüzdeki kullanım sorunları incelenmiştir. Merkez Çarşı'nın kullanım değerinin arttırılması hedefiyle Dombaycıoğlu Hanı odak alınarak Çarşı ve hana yönelik sağlıklaştırma ve işlevlendirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional Commercial Districts are considered within the group of buildings which have the environmental effect value out of immovable cultural assets that need to be protected. The fact that these areas which carry the traces of social life with the architectural and urban characteristics of their locations are still in use is valuable in terms of maintaining their usage continuity. However, historical buildings have also been shaped in accordance with the needs of the periods they have been built and they are insufficient to meet the needs of our day from time to time. In this context, maintenance of the usage of historical building and environment would be possible by the integration of them to today's life. Applications to be made in line with the protection principles should also ensure the transfer of their architectural and urban characteristics while aiming their integration to today's life. In this study, firtsly analyzed the contemporary problems of traditional commercial districts incase of Akhisar. With the goal of sustainability of usage for Merkez Çarşı, Dombaycıoğlu Hanı had been chosen as focus for improving suggestions of adaptations.