Factory overhead and cost allocation
  1. Tez No: 42207
  2. Yazar: BANU HASANBEŞEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SAİT SEVGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
V ÖZET İşletme Giderlerinin oluşumu, Departmanlara ait bilgilerin, departman müdürlerini değerlendirmedeki rolü ve bu sebeple işletme giderlerinin departmanlar arasındaki dağılımı, şirketin Yönetim Muhasebesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, bir üretim işletmesinin işletme giderlerinin tanımı yapılmış ve işletme giderlerinin operasyonel gruplar arasındaki dağılımı incelenmiştir. Birinci Bölümde, işletme giderlerinin tanımı, tipleri, önceden belirlenmiş işletme gideri oranları sunulmuştur. İşletme giderlerinin oluşumu analiz edilmiştir. İkinci Bölüm,“Departmental Information”m önemi ile ilgilidir. Üst Yönetim açısından departmanlar bazında performans ve karlılık değerlendirme ihtiyacına değinilmiştir. Sorumluluk merkezleri kavramı bu kısımda incelenmiştir. Üçüncü ' Kısımda,“Operasyonel Grup”kavramı sunulmuştur. Operasyonel Gruplar, kendi gelirleri, giderleri ve varlıklarından sorumlu olan gruplardır. Bu Grupların kendi giderlerini hesaplayabilmek için işletme giderlerinin Servis maliyet merkezlerinden, diğer Servis ve Ana maliyet merkezlerine dağılımı gereklidir.Maliyet dağılımının tanımı, modelleri, bir maliyet dağılım modeli uygulaması bu bölümde incelenmiştir. Dağıtım Modeli, diğer servis ve ana merkezlere servis veren maliyet merkezlerinden, diğer merkezlerden servis alan maliyet merkezlerine giderlerin dağılımını ifade etmektedir. Bu uygulama modeli, step-down cost allocation modelidir ve 15 servis maliyet merkezi vardır. Son Bölümde, bu çalışmanın amaçları ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The existence of Overhead Expenses, The Departmental Information' s role in evaluating the department managers and for this reason, the allocation of overhead expenses between the departments have got an important function for Managerial Accounting. In this study, the definition of a manufacturing company' s overhead expenses is made and the allocation of overhead expenses between the operating divisional groups is investigated. In the First Chapter, the definition of overhead expenses, its types and the rates of the predetermined overhead expenses are presented. The existence of overhead expenses is analyzed. The Second Chapter is related to the significance of departmental information. The need of evaluating the profitability and performance on the basis of the departments is discussed for the Upper Management. The concept of responsibility centers is investigated in this Chapter. In the Third Chapter,“Operating Divisional Group”concept is presented. Operating Divisional Groups are the groups, which have the responsibilities of their own incomes, expenses and assets. It is needed to have an allocation of overhead expenses from the service cost centers to the other service or main cost centers for calculating the own expenses of these groups. The definition of Cost Allocation, its models, an application of cost allocation model are investigated in this chapter. Cost Allocation Model includes the assignments of the overhead expenses from the service cost centers which give the service to the other service and main cost centers to the cost centers which receive the service from the other service. centers. This application model is a step-down cost allocation model and there is fifteen service cost centers. In the last chapter, the goals and the results of this study are presented.