Genel üretim giderlerinde yeni bir yaklaşım; Faaliyet esasına dayalı maliyetleme
  1. Tez No: 51023
  2. Yazar: TÜRKER SUSMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET İşletmeler, üretmiş oldukları mamullerin maliyetlerini hesaplayarak satış fiyatmı belirleyen ve bu yönde toplumun ihtiyaçlarım karşılayan ekonomik birimlerdir. Esas itibariyle, mamul maliyeti, direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim giderleri olmak üzere üç ana kalemden oluşmaktadır. Direkt ilk madde ve malzeme ile direkt işçilik giderlerinin üretilen mamullere yüklenmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmazken, endirekt maliyet özelliği gösteren genel üretim giderlerinin mamul ya da mamul gruplarına yüklenmesinde, bir takım dağıtan anahtarlarının kullanılması zorunlu olmaktadır. Aynı zamanda, genel üretim giderlerinin dönem içinde düzensiz bir seyir göstermesi, onların bütçelenmiş oranlarla maliyetlere yansıtılmasını ve esnek bütçeler yardımıyla da izlenmesini gerektirdiğinden, genel üretim giderlerinin içeriği ve dağıtım şekli maliyet muhasebesinde önemli bir yer tutmuştur. Genel üretim giderlerinin, klasik yaklaşımlarla bir takım dağıtan anahtarları kullanılarak dağıtılması uzun yular boyunca süregelmiş, fakat teknolojik ilerlemelerin etkisiyle genel üretim giderlerinin oldukça yüksek düzeyde gerçekleşerek öneminin artması, klasik sistemlerin sağlamış oldukları sonuçlardan kuşku duyulmasına neden olmuştur. Çünkü, direkt işçilik giderleri veya saatleri, genel üretim giderlerinin üretim maliyeti içindeki oranının önemli miktarda artmasıyla, uygun bir dağıtım anahtarı olarak kullanılmasının doğru sonuçlar vermediği ve yöneticilerin sağlanan maliyet bilgilerinden hoşnut olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, işletme yöneticileri, daha doğru mamul maliyetlerinin belirlenmesini sağlayan yeni yaklaşımlara yönelmeye başlamışlardır. Genel üretim giderlerinin üretilen mamullere yüklenmesinde yeni bir yaklaşım olan Faaliyet Esasına Dayalı Maliyetleme (FEDM), daha sağlıklı ve doğru bir şekilde maliyetlerin tespitini ve işletmenin geleceği ile ilgili stratejik kararların alınmasını sağlamaktadır. Bu yaklaşımda, maliyetler, klasik sistemlerde olduğu gibi direkt işçilik gideri veya saati esas alınarak dağıtım işlemi yapılmamaktadır. Burada,“faaliyetler”esas alınmakta ve mamullerin kaynakları tükettiği değil,“faaliyetlerin kaynakları tükettiği, mamullerin de faaliyetleri tükettiği”varsayılmaktadır. Bunun için dağıtımda önemli bir rol oynayacak maliyet grupları oluşturulmakta ve maliyetler, çoklu faaliyet ölçütleri kullanılarak maliyet gruplarından mamullere yüklenmektedir. Bu yeni yaklaşımın, işletmeler için oldukça değerli ekonomik bilgiler sağlaması, etkilerinin yönetim anlayışına kadar uzanmasına neden olmuş ve bu yaklaşımın uygulandığıişletmelerde yeni bir Faaliyet Esasma Dayalı Yönetim sisteminden söz edilmeye başlanmıştır. Bu yeni yönetim sistemi, faaliyet esasma dayalı maliyetlemeden elde ettiği verileri, yani FEDM bilgisini kullanmak suretiyle müşteri karlılığı, işgücü kullanımı, dağıtım kanalları ve diğer yönetim sorunları gibi konularda değerlendirmelerin yapılmasında ve kararların ahnmasmda yöneticilere yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle FEDM, bir organizasyonda üretilmekte olan mamul ya da mamul gruplarının maliyet ve karlılık yapısmı gösteren bir bilgi sistemi olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, bu yaklaşım, çeşitli düzeylerde yapılan hesaplamalarla yönetime önemli veriler sağlamaktadır. Basit, kapasite ve staratejik FEDM yöntemleri, bu konularda ihtiyaca cevap veren en uygun genel üretim giderleri dağıtım teknikleridir. Bunun yanında, FEDM nin avantajları yanında bir takım eksiklikleri de bulunmaktadır. Bu eksiklikleri ifade etmek için Böhlmsel Faaliyet Esasma Dayalı maliyetleme olarak adlandırılan bir teknik, FEDM mantığından türemiş ve ortaya çıkmıştır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Business are economic organization that determine the sale price by calculating the cost of product and that meet the society requirements. Mainly, the cost of product includes direct materials, direct labor and factory overhead. While mere are not any problems in assignment of cost of direct materials and direct labor to products, some allocation bases must be used in assignment of overhead showing indirect cost characteristics to product or product lines. On the other hand, overhead follow an uneven trend. Thus, it is required reflecting these overhead to products by predicted rates and tracing them by flexible budget Therefore, concents and allocation way of overhead occupies a great issue in cost accounting. Overhead had been assigned by traditional methods using some allocation bases for many years, but these overhead arised to high levels and became a major part in all production costs with the effect of technological improvements. This caused the results obtained by traditional methods to become suspicious. Because, resulting from the increasing trend of overhead significantly in production costs, it is observed that employing direct labor hours (or costs) as a right allocation bases did not give true results and managers did not satisfied with the cost information provided. So, business managers have started to orientate towards new methods making possible to determine product costs more correctly. Activity-based costing (ABC), a new approach in assignment overhead to manufactured products, ensures determining costs more correctly and making strategic decisions related to the future of business. In this approach deals with“activities”and assumes that“activities consume resources, products consume activities”instead of“products consume resources”. So, cost pools, playing a major role in allocation, are built and costs are assigned to products from cost pools by using multiple cost drivers. Providing for quite valuable information economically for business organizations of these methods, caused the effects of it to reach to management understanding and Activity- Based Management System helps managers to make decisions and to asses issues like customer profitability, manpower utilitization, distribution channels and other management problems by using data obtained from ABC by itself- that means by using ABC information. With this aspect of ABC is described as information system that reveals the cost and profitability structure of products and services in an organization. On the other hand, this approach gives essential data found out by different calculations for management. Simple, capacity and strategic ABC methods meeting the needs in area are the most suitable overhead allocation techniques. However, ABC has some disadvantages with its advantages. A technique called Departmental Activity-Based costing was derived from ABC to reveal these disadvantages. in