Aktivite bazlı maliyetlendirme
Activity based costing
  1. Tez No: 83037
  2. Yazar: ORHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İş dünyası son yıllarda büyük bir değişim geçirmektedir. Yoğun global rekabet, dünya sınıfi şirketleri üretimde mükemmelliğe sevketmektedir. Bu şirketler yeni süreç teknolojilerim, yeni envanter ve malzeme taşıma sistemlerini, tasarım, mühendislik, ve üretimde bilgisayar destekli sistemleri ve yeni insan kaynaklan yönetimi politikalarım hızla hayata geçirmektedirler. Günümüzde ürün hatları ve pazarlama kanalları çoğalmıştır. Fabrika destek operasyonları, pazarlama, dağıtım, mühendislik ve diğer genel fonksiyonların giderleri hızlı bir artış gösterirken direkt işçilik toplam maliyetlerden küçük bir pay almaktadır. Maalesef, çoğu firma hala bu yükselen genel giderleri ve destek maliyetlerini azalan direkt işçiliği göre atamaktadır. Yönetim bu ortamda şunlara ihtiyaç duyar: 1. Ürün hattının genişletilmesi ve mevcut bir hattın kaldırılması esnasında isabetli karar verebilmek için doğru ürün maliyeti, rekabet avantajı yakalayabilmek için en uygun ürün fiyatı. 2. Toplam işletme performansım etkileyen israf yerlerinin görülebilmesi. Mevcut maliyet muhasebesi uygulamaları yönetime gerekli bilgiyi verememiştir. 80'lerin tipik maliyet muhasebesi sistemleri hem ürün maliyetlendirmede hem de operasyonel maliyet kontrolünde yetersiz kalmaktadır. Bu sistemler maliyet yönetimi için faydalı bilgi üretememektedir. Sadece üst yönetime hazırlanan periyodik finansal raporlar için üretimin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kısaca üç konuda eleştiri getirilebilir: 1. Dünya sınıfı üretimine yönelik gelişmeleri engellemesi, 2. İndirekt giderlerin dağıtılmasındaki hatalar nedeniyle ürün maliyetinin gerçekleri yansıtmaması, 3. Şirket yöneticilerini uzun vadeli değil, kısa vadeli düşünmeleri için teşvik etmesi. 80'li yılların sonlarında yönetim aktivite bazlı maliyetlendirme diye yeni bir yöntemi duymaya başlamıştır. Yeni sistemin amacı isemaliyete ve performansa etki eden tüm faktörlerin tamamen taşmabilirliğidir. Yönetim, daha çabuk tepki verebilmek için bilgiye daha hızlı ulaşmayı istemektedir. Bu teknik organizasyonun tüm indirekt maliyetlerini aktivitelere yüklemekte, aktivite maliyetlerini aktiviteleri gerekli kılan ürünlere veya diğer maliyet elemanlarına ( müşteri, tedarikçi, kalite ) dağıtmaktadır. ABC esasen resmi bir muhasebe sisteminden başka bir strateji aracıdır. Fiyatlandırmaya, pazarlamaya, ürün karmasına dair kararlar en önemlileridir. Doğru ürün maliyet bilgisi olmadan hiçbir karar etkin alınamaz. Aktivite bazlı maliyetlendirme veri tabanını karar verme ve diğer yönetim işlemleri için kullanma amacına yönelik olarak aktivite bazlı yönetim (ABM) ortaya çıkmıştır. vuıABM şüphesiz uzun yıllardır yönetim muhasebesi alanında en çok konuşulan konu olmuştur. Nedeni şudur: Çoğu işletmenin performans ölçümü ve maliyet yönetimine dair duyduğu gizli hoşnutsuzluğu ortaya çıkarmıştır. Bu yeni yaklaşımdaki temel nokta, gerçeğin yansıtılmasına doğru dönüştür. ABC kavramının günümüze kadar gelişim göstermesi normaldir. Birinci nesil ABC ürün maliyetlendirmeyi ele almıştır. İkinci nesil sistemler performans ölçümüne ürün maliyetleri kadar dikkatle eğilmişler ve süreçlerle birlikte kaynakları dahil etmişlerdir. Bu aktiviteler hala dahili olmasına rağmen aktivite alanı genişletilmiştir. Üçüncü nesil ABC iş birimi ile iş biriminin içinde ve dışında kalanlarla ilişkilerine odaklanmaktadır. Aktivitelerin süreçler ve süreçlerin bir iş birimi ile ilişki düzeyi saptanmaktadır. Gelecek makul adım, dördüncü nesil ABC, iş birimleri arasındaki aktivitelerin entegre edilmesi gibi görünmektedir ve böylece bütün şirket için bilgi temin eden bir sistem ortaya çıkacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
ACTIVITY BASED COSTING SUMMARY The business world undergoes a major change in recent years. The intense global competition leads world class firms toward excellence in manufacturing. They apply new process technologies, new inventory and materials handling systems, new computer based abilities in design, engineering and production and new human resources management policies rapidly. Today, product lines and marketing channels have multiplied. Direct labor receives a small fraction of total costs while expenses covering factory support operations, marketing, distribution, engineering and other overhead functions have accelerated. Unfortunately, most companies still allocate this rising overhead and support costs based on decreasing direct labor. Under the circumstances, management needs : 1. True product cost for true decision making in product line expansion, dropping existing line, right product prices in order to get competitive advantage. 2. Visibility of waste areas which effects overall business performance. Current cost accounting practices are unable to give necessary information to management. Typical 1980 s cost accounting systems are inadequate both for product costing and for the operational cost control. These systems do not produce information useful for cost management. The rationalization for their production seems only for the periodical financial reports prepared for senior management. In short, it is criticized in three areas: 1. Preventing a company's progress toward world - class manufacturing. 2. Providing inaccurate product costs due to inaccurate allocation of overhead costs. 3. Encouraging managers to short - term objectives. In the late 1980 s, management heard a new method called activity based costing. The aim of the new system was complete traceability of all factors that affect cost and performance. Management wants information faster to respond more quickly. This technique charges all of an organization's indirect cost to the activities and distributes the activities' costs to the products or other cost objects ( customer, supplier, quality ) that make the activities necessary. ABC is a tool of corporate strategy as well as a formal accounting system. Decisions about pricing, marketing, product mix are the most important ones. None of them can be made effectively without accurate knowledge of product costs. Activity based management (ABM) has emerged which was developed to use activity based costing data base for decision making and other management practices. Without doubt, ABM has become the most talked about subject in management accounting for many years. The reason is that it has made latent