Modern mimarlık mirasının korunması sorunsalı: İzmir konut mimarlığı örneği
Conservation problem of the heritage of modern architecture: Residential architecture of İzmir
  1. Tez No: 422078
  2. Yazar: FATMA FEYZAL ÖZKABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
MODERN MİMARLIK MİRASININ KORUNMASI SORUNSALI: İZMİR KONUT MİMARLIĞI ÖRNEĞİ ÖZ Koruma alanında yeni bir sorunsal olarak gündeme gelen modern mimarlık mirası üzerine yoğunlaşılan çalışmada, bu alanda süre gelen tartışmalar dünya ve Türkiye ölçeğinde değerlendirilmekte ve modern mimarlık mirasına konu olan konut yapıları için geliştirilen yeni değer sistemi İzmir'de 1950-1980 yılları arasında inşa edilen az katlı konut örnekleri üzerinde uygulanmaktadır. Bu çalışma, geniş coğrafyalara yayılan, nitel ve nicel açıdan büyük bir çeşitlilik içeren modern mimarlık ürünleri için geliştirilecek koruma yaklaşımında, yere özgü modernlik olgularının dikkate alınması gerektiğine ve evrensel referansların yanısıra coğrafyaya ve kültüre özgü özellikler doğrultusunda belirlenen ulusal koruma değerlerinin kullanılması gerektiği düşüncesine vurgu yapmakta; bu doğtultuda söylem temelli modern mimari yaklaşımın, fonksiyonel farklılıklarla çeşitlenen ve zenginleşen ürünleri için, yapı türüne özgü koruma değerlerinin belirlenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu bakış açısından hareketle çalışmada, az katlı konut mimarisi için yeni bir koruma değer sistemi önerilmekte ve İzmir'in 1950-1980 dönemi örneklerinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
CONSERVATION PROBLEM OF THE HERİTAGE OF MODERN ARCHITECTURE: RESIDENTIAL ARCHITECTURE OF İZMİR ABSTRACT This study focused on the heritage of modern architecture, is recently became a current issue in conservation area. Firstly, the continual arguments about modern architecture heritage evaluated in the context of Turkey and all over the world. An evaluation system is constituted for conserving the modern housing stock and practiced on single house examples, constructed in 1950-1980 in Izmir. The conserving approachment of this study pointed that regional modernity matters must be considered and adopted to use the national conserving values that determined according to the unique characteristics of the region and culture for modern architecture products, which has a wide qualitative and quantitative diversity and spread on a large area. Thus, it argued that conserving values are determined incident to the building type for the products of discourse based modern architectural approachment, which diversified and prospered by functional differences. Within this scope in this study, a new conserving evaluating system is suggested for low-density housing architecture and practiced in examples of 1950-1980 period of İzmir.