Deciphering ornament, dissecting 'BIG': The return of ornament in contemporary architectural theory and practice
Süsü deşifre etmek, 'BIG'i incelemek: Çağdaş mimarlık kuram ve pratiğinde süsün geri dönüşü
  1. Tez No: 422079
  2. Yazar: DENİZ BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AÇALYA ALLMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Süs, yirmi birinci yüzyılda Batı mimarlığının kuram ve pratiğine geri dönmüştür. Son yıllardaki kullanımı oldukça yaygınlaşırken süsün tanımı belirsizliğini korumaktadır. Çalışmanın amacı, bu muğlak kavramın yirmi birinci yüzyıl mimarlığındaki kuramsal çerçevesini oluşturmaktır. Çalışma, süse dair söylemin sosyal, kültürel ve politik yönlerini değerlendirirken, görüntü odaklı günümüz toplumunun bir aracı olarak süsün katmanlı bir okumasını yapmaktadır. Bu çalışma kapsamında Danimarkalı mimar Bjarke Ingels tarafından kurulan Bjarke Ingels Group (BIG) adlı dünyaca ünlü mimarlık ofisinin yapıları incelenmektedir. Ingels, yeni bir ifade biçimi ve dil arayışı ile süs kavramına yönelik özgün bir dağarcık geliştirmeye çalışmaktadır. Ancak BIG ile ilgili mevcut literatür, BIG'in süs kullanımının taşıdığı problematiğe değinmemektedir. Bu çalışmada her bölüm BIG'in farklı bir yapısını incelemekte ve süs üzerine farklı sorular sormaktadır. Buna bağlı olarak da Kopenhag'daki Dağ Konutları, Stockholm'deki Arlanda Oteli projesi ve Şangay'daki Danimarka Expo Pavyonu üzerinde yoğunlaşarak temsiliyet, simülasyon, ironi, yüzeysellik, anlam ve aura kavramlarıyla ilişkisi üzerinden süsü deşifre etmektedir. Çağdaş mimarlıkta duyusal, sembolik, yapısal ve dijital boyutlar, bir etki ve ifade ortamı olarak süsü katmanlaştırmaktadır. BIG'in bu çalışmada incelenen yapıları, süslü cepheleriyle ortaya çıkarken tüketim, sergileme ve kamusal ilginin somut birer örneği haline gelmektedir. BIG'in mimarlığında süs, imaj oluşturma, ticari başarı ve pazarlama stratejisine katkıda bulunurken aynı zamanda tasarımsal bir araç da olmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, çağdaş mimarlıkta süsün büyük anlatısını oluşturmak yerine BIG'in mimarlığı üzerinden eleştirisini yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ornament has returned from its banishment in the Western architectural theory and practice in the twenty-first century. Despite being used enthusiastically and exuberantly by contemporary architects, it maintains its blurry, unclear, and slippery discourse as a challenging topic. The aim of this study is to construct the theoretical framework of this yet-ambiguous issue in the twenty-first century architectural domain. By expanding the discourse on social, cultural, and political aspects, this study makes a layered reading of architectural ornament as an instrument of image-driven contemporary culture within the spectacle-laden public sphere. The study explores Bjarke Ingels Group (BIG), the global architectural office founded by the Danish architect Bjarke Ingels. With an intention of searching for a new form of expression and language, Ingels creates a unique vocabulary of ornament. Yet current literature on BIG's architecture does not point to their problematic use of ornament in their surface articulations. In this study, each chapter examines a different building by BIG and poses different questions on ornament. With a focus on the Mountain Dwellings in Copenhagen, The Arlanda Hotel project in Stockholm, and the Denmark Expo Pavilion in Shanghai, the study evaluates ornament in relation to the concepts of simulation, representation, irony, superficiality, meaning, and aura. In contemporary architecture, the sensual, representational, structural, and digital facets stratify ornament metaphorically and literally, making it an intense medium of impression and expression. BIG's buildings in question stand out with their ornamental façades, becoming embodiments of consumption, exhibition, and public attention. Ornament in BIG's architecture contributes to image-making, commercial success, and marketing strategy, as much as it becomes a designerly instrument of achieving astonishment. This study thus should be considered not in terms of a biopsy of ornament as a grand-narrative in contemporary architecture, but as a dissection of BIG's architecture as a critique of ornament.