Petrol sondajı sırasıda oluşan toprak kirliliğinin boyutları ve önlenmesi
Determination and prevention of the soil contamination originated from petroleum oil drilling studies
- Tez No: 422090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevresel Yerbilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Petrol ve petrol türevlerinin oluşturduğu kirlilik günümüzde en önemli çevre kirliliği etmenlerinden biridir. Petrol ve petrol sondajı kaynaklı toprak kirliliği sadece toprak verimliliği ve ekosistem üzerinde değil aynı zamanda besin zinciri yoluyla hayvan ve insan sağlığı üzerinde de önemli etkileri vardır. Petrolle kirlenmiş toprakları temizleme çalışmaları çevre mühendisliği alanındaki en zor konulardan biridir. Kirlenmiş toprağın kompleks, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri kirleticilerin toprak ortamındaki davranış ve ilişkilerine ait bilgilerin sınırlı olması gibi faktörler temizleme maliyetlerinin yükselmesinin yanı sıra klasik atık bertaraf teknolojilerinin uygulanmasının da sınırlı boyutlarda kalmasına sebep olmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde petrol, dünyada petrol üretimi, petrol sondajı, petrol sondajı kaynaklık kirlilik ve petrol atık tipleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmı ise kirliliğin önlenmesine yönelik teknolojiler ve bu teknolojilerin etkinlik ve maliyet açısından kıyaslanmasıyla ilgilidir. Toprakların arıtımında kullanılan teknolojilerden biyolojik teknolojiler olan biyoremediasyon ve fitoremediasyonun yanı sıra fiziksel teknoloji olan buhar ile ekstaksiyon teknolojisi arıtım verimi, arıtım süresi ve arıtım maliyeti açısından en uygun ve tavsiye edile bılen teknolojilerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays some of the most important factors of the environmental pollution are oil and oil products. Drilling of petroleum and petroleum-derived soil pollution has an important influece not only on the fertility of soils and function of ecosystem but also on the health of animals and human beings via food chains. The clean up of the soil contaminated with petroleum is one of the most difficult tasks for environmental engineering. Some factors such as complex physical chemicals and biological properties of contaminated soils and limited information about behavior and relations of pollutants in soil increased the cost of remediation processes and limited use of conventional waste disposal technologies On the first part of this study oil, oil production in the world, soil pollution based on oil drilling and types of waste oil are investigated. On the second part of this study is about preventing oil pollution by using remediation technologies and to compare their cause and effect. Bioremediation, fitoremediation and soil vapour extruction are the remediation Technologies which are more effectıve, cheap and they have short remediation times. Based on this, these technologies are convenient and recomended.