Dini yapılarda akustik koşulların İzmir Kemeraltı Havralar Bölgesi Sefarad Sinagogları üzerinden incelenmesi
Examination of religious buildings in terms of acoustic conditions via Sephardic Synagogues of İzmir Kemeraltı District
- Tez No: 422091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde tarihi yapıların koruma çalışmalarına ek olarak, insanın mekan algısını oluşturan temel elemanlardan hacmin akustik ortamı mimari miras kavramı içinde yer almaya başlamıştır. Kültürel mirasın akustik açıdan belgelenmesi ve analizi son yıllarda önemli bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda yapılan çoğu çalışma, kültürel mirasın içinde yer alan dini yapıların akustik değerlerini incelemek ve problemli olduğu düşünülenlerin iyileştirme çalışmaları yapılarak özgün karakterinin korunmasını amaçlamaktadır. Tarihi yapıların akustik koşulları dünya kültürel mirasın içerisinde yer alması gerekliliği günümüzde yapılan çalışmalar ile desteklenmiştir. Tez kapsamında, Yahudilerin ibadet mekanı olan sinagogların akustik koşullarının belgelenmesi ve verilerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Alan çalışması olarak İzmir Kemeraltı Bölgesi'nde bulunan Shalom Sinagogu, Sinyora Giveret Sinagogu, Algaze Sinagogu ve Bikur Holim Sinagogu belirlenmiştir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde, tek tanrılı dinlerin ibadet mekanları olarak cami, kilise ve sinagog yapılarının akustik gereksinimleri üzerinde durulmaktadır. Aynı zamanda, tarihi dini yapılarda akustiğin önemi, istenilen parametre değerleri, cami, kilise ve sinagog yapılarını konu alan geçmiş çalışmalar ile açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Yahudilerin, sinagogların tarihi ve İzmir'de bulunan sinagogların tarihsel süreçte yaşadıkları değişimler ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, çalışma alanlarının tanımı, grafik ve tablolar ile sinagogların akustik ölçüm sonuçları ve değerlendirmeleri bulunmaktadır. Tezin beşinci bölümünde, elde edilen sayısal veriler doğrultusunda bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in addition to the conservation and restoration of historical buildings, acoustical environment, which is one of the basic elements of human perception of architectural spaces, takes place within the concept of architectural heritage. The acoustic documentation and analysis of cultural heritage in terms of acoustic has become a major issue in recent years. In this context, most of works aim to investigate the acoustic values of religious buildings (which are accepted as cultural heritage) and to suggest some improvements for problematic ones to protect the original characters. Most of studies support that the acoustical conditions of historical monuments should take place in the world cultural heritage. In this thesis, acoustical measurements and evaluation the conclusions of the synagogues, the worship spaces for Jewish people, are aimed. As the case studies, Shalom, Sinyora Giveret, Algaze and Bikur Holim Synagogues, which are located at Kemeraltı, İzmir, are chosen. This thesis consists of five main sections. In the first part, purpose, scope and methodology of study is described. In the second part, the acoustic requirements of mosques, churches and synagogues, as the worship areas of monotheistic religions, are explained. In the third section, the history of Jewish people, synagogues and the historical process of synagogues are discussed. In the fourth chapter, the definition of working areas, demonstration of acoustical measurements, the graphics and tables about the measurement results and evaluations are given. In the last section, some results about synagogues are obtained from measurement results, graphics and numerical data.