Smyrna Agorasi Bazi̇li̇kasi üzeri̇ne koruma müdahale kararlarinin geli̇şti̇ri̇lmesi̇: 35.-36. akslar
Development of intervention orders upon Basilica of Smyrna Agora: 35.-36. axles
  1. Tez No: 422096
  2. Yazar: TUĞBA SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tarih zamanın mekanıdır, birikimdir. Bu birikim katmanlara, katmanlar bilgiye dönüşür. Mimari anlamda da tarihi çevre içerdiği bilgi bakımından inkar edilemez bir öneme sahiptir. Tarihi çevre mimarlık laboratuvarıdır bir anlamda. Tarihi çevre, kapsamı ve zamanı ne olursa olsun, bugüne bilgi taşır. Bu bağlamda, tarihi çevreyi çözümlemek, iyileştirmek ve korumak bilginin sürekliliğini ve aktarımını sağlar. Bu çerçevede, İzmir'in Konak ilçesinde bulunan M.Ö. 300 yıllarına tarihlenen ikinci en eski yerleşimi Smyrna Antik Kenti Devlet Agorası Bazilika yapısını bulduğu çevrenin kültürel, tarihi ve fiziksel bilgilerin ışığında, günümüze entegre etmek çalışmada esas odak olarak belirlenmiştir. Planlanan entegrasyonun yapılabilmesi için öncelikle yapı veya alanın belgelenerek mevcut durumuna ilişkin bütün veriler tespit edilmiştir. Belgeleme çalışması çalışma altığı olarak kullanılmak üzere tüm bazilika ölçeğinde yapılmış olup çalışmada ön görülen müdahale kararlarını üretmek için uygun bilimsel platform oluşturmuştur. Dolayısıyla, çalışma kapsamında bazilikanın koruma sorunlarına üst ölçüde de cevap verebilecek müdahale kararları modüle edilebilir ölçekte hazırlanmıştır. İçerdiği bilgi bakımından oldukça değerli olan fakat henüz profesyonel mimari bir çalışmanın yapılmadığı Smyrna Antik kenti Agorasındaki bazilika yapısı ileri teknolojik yöntemler ile belgelenmiştir. Bu veriler kulanılarak bazilikanın analitik süreçler sonucu tespit edilen 35. ve 36. akslarına; tüm yapıdaki koruma sorunları ve çalışma ölçeğindeki analitik süreçler sonucu tespit edilen sorunlara cevap veren koruma ve yaşatma amaçlı müdahale kararları üretilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
History is the space of the time and also an accumulation of knowledge. This accumulation transforms into layers, layers provides knowledge. Also, historical enviroment has undeniable importance due to knowledge it has especially when it comes to architecture. Historical enviroment is like an architectural laboratuary which provides knowledge from past to present. That gives the reason why historical enviroment should be analyzed, preserved, rehabilited and restored in the first place. Sustainabilty of the knowledge can be supported by studying historical enviroment in every field. The main focus of this reasearch is integrating Baslica of Agora in Smyrna into today by analysing its cultural, historical and physical situation. Before the integration of the Basilica, information should be gathered and documentions related to the building and its close vicinty should be concluded. Documentation generated (measured and drawn) of the whole basilica in order to develope intervention decisions on scientific platform in any scale. Therefore, intervention orders took place on both whole basilica and the main intervention part of basilica as a modulatible scale. Basilica of the agora in Smyrna ancient city which has never been architecturally studied, documanted by using advanced technics surveying methods. Using all the data from documentation and academic studies 35. and 36. axles of the basilica determined to be the definite place where intervention orders –determined by analitical studies on whole scale of the basilica and detailed studies on the axles- took place.