Fethiye Tlos antik kenti çevresi kil potansiyelinin araştırılması
Clay petential studies around of Tlos antiqe city (Fethiye)
- Tez No: 422098
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Tlos Antik kenti çevresinden alınan 5 adet kil örneği ve 1 adet tipik Tlos seramik örneği üzerinde petrografik, kimyasal ve mineralojik analizler yapılmıştır. Bölgede seramik üretimine en uygun kil sahası saptanmaya çalışılmıştır. Tlos makro seramik örneğinin tane boyu saptanmış ve Tlos çevresi killeri bu tane boyunda elenerek temsili seramikler üretilmiştir. Temsili seramikler 900, 950, 1000 derecede elektrikli fırında pişirilmiş ve petrografik olarak incelenmiştir.Tlos seramiği ince taneli ve matriksi kumlu kildir. Matriksi doğal kil topakları, kuvars ve kaya kırıntılarından (kumtaşı, kireçtaşı) oluşmaktadır. Bazı kumtaşı kaya parçalarında karbonatlaşmalar gözlenmektedir. Tlos seramiği ve bölge killeri kalsiyumoksitce zengindirler. Farklı sıcaklıkta pişirilen temsili seramikler Tlos seramik örneği ile karşılaştırıldığında renk uyumu bakımından en uygun olanı 950 derecede pişmiş B4 nolu örnektir. B4 nolu temsili seramik örneğinin polarizan mikroskopta incelenmesi sonucunda seramiğin matriksi kumlu kil olduğu gözlenmektedir. İçerisinde doğal kil topakları, kaya kırıntıları (kumtaşı, kireçtaşı) ve kuvars parçaları bulunmaktadır. Bu incelemeler sonucunda Balaman bölgesinden alınan B4 nolu örnek tipik Tlos seramiği ile benzerlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, petrogrpaphic, chemical and mineralogical analyses of five clay samples and a ceramic sample which were obtained from archeological excavation in Tlos Antique City. Clay deposit which is suitable for ceramic production in this region determined and analyzed as mineralogical and chemical. Frain size of Tlos ceramics was determined and representative ceramics were prepared. These ceramics were fired at 900, 950 and 1000 celcius degrees and studied petrographically. According to petrographical studies of Tlos Antique City's ceramic is fine grain. Ceramics matrix is sandy clay which has quartz and rock fragments (sandstone and limestone). Carbonation is observed in sandstone fragments. According to chemical analyses these ceramics have rich values of calciumoxide.The ceramics which were fired at different temperatures are compared to Tlos ceramic and it is observed that; the most similar one is sample B4 which was fired at 950 celcius degrees. As a result of polarized microscope examination; the matrix of ceramic is observed as a sandy clay. The ingredients of matrix are clay pellets, rock fragments (sandstone and limestone) and fragments of quartz. The sample B4 which were taken from Balaman area, shows similarities with typical Tlos ceramic.