Synthesis and characterization of nanostructures for assay of physiologically important biological molecules
Fizyolojik önemi olan biyolojik moleküllerin tayini amaçlı nanoyapıların sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 422103
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kolesterole özgül moleküler baskılanmış polimerik (MIP) nanoyapılar, 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) ve ön-polimerizasyon komplekslerinin yüzey aktif madde içermeyen emülsiyon polimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Ön-polimerizasyon kompleksleri, kolesterol ve N-metakriloil-(L)-fenil alanin (MAPA) kullanılarak 1:1, 1:3 ve 3:1 monomer:kalıp oranlarıyla hazırlanmıştır. Ön-polimerizasyon kompleksleri ve sentezlenen MIP-nanoyapıları, UV-vis, FTIR spektroskopileri ve SEM, NMR, Zeta boyut analizleri gibi çeşitli karakterizasyon yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Kalıp uzaklaştırma, metanol ve tetrahidrofuran (THF) yıkamaları ile verimli bir şekilde başarılmıştır. Kolesterol baskılanmış polimerik nanoyapıların adsorpsiyon etkinlikleri metanol ve yapay gastrointestinal sıvısı (GIMS) içerisinde karşılaştırılmıştır. Monomer:kalıp 1:1 oranına sahip kolesterol baskılanmış polimerik nanoyapıların (CP), kolesterol baskılanması için daha uygun olduğu belirlenmiştir. CP nanoyapıları ile kolesterol adsorpsiyonunun optimizasyonu, süre, polimer miktarı, başlangıç kolesterol derişimi, sıcaklık ve iyonik şiddet gibi parametrelerin etkisi incelenerek gerçekleştirilmiştir. CP nanoyapılarının maksimum adsorpsiyon kapasitesinin (g nanoyapı başına 714.17 mg), daha önceki çalışmalardaki MIP'lerinkinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. CP nanoyapılarından kolesterol desorpsiyonu metanol:asetik asit (80:20) ile yüzde 86 oranında gerçekleştirilmiştir. CP nanoyapılarının hiperkolesterolemik plazmadan kolesterol uzaklaştırma yüzdesinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, seçicilik katsayıları ve bağıl seçicilik değerleri, baskılanmış polimerik nanoyapıların kolesterolü analoglarına göre ve baskılanmış polimerik nanoyapıların baskılanmamış polimerik nanoyapılara göre daha seçici adsorpladığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Molecular imprinted polymeric (MIP) nanospheres specific to cholesterol were prepared by surfactant free emulsion polymerization of 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and pre-polymerization complexes. Pre-polymerization complexes were prepared using cholesterol and N-methacryloyl-(L)-phenyl alanine (MAPA) with 1:1, 1:3 and 3:1 monomer:template ratios. Pre-polymerization complexes and synthesized MIP-nanospheres were characterized with several characterization methods such as UV-vis, FTIR spectroscopies and NMR, SEM and Zeta size analyses. Template removal was efficiently succeeded by washing with methanol and tetrahydrofuran (THF). Adsorption performances of cholesterol imprinted polymeric nanospheres were compared in methanol and gastrointestinal mimicking solution (GIMS). It was determined that cholesterol imprinted polymeric nanospheres with monomer:template ratio 1:1 (CP) was more convenient for cholesterol imprinting. Optimization of cholesterol adsorption was performed with CP nanospheres by determining the effects of parameters such as time, polymer amount, initial cholesterol concentration, temperature, and ionic strength. Maximum adsorption capacity of CP nanospheres (714.17 mg per g nanospheres) was determined higher than the one of MIPs in the previous studies. Desorption of cholesterol from CP nanospheres were performed with methanol:acetic acid (80:20) by 86 percentage. Cholesterol removal percentage of CP nanospheres from hypercholesterolemic plasma was determined to be relatively high. Finally, selectivity coefficient and relative selectivity values indicated that imprinted polymeric nanospheres adsorbed cholesterol selectively compared to its analogues and adsorbed cholesterol selectively as regards to non-imprinted polymeric nanospheres.