Lavandula angustifolia uçucu yağı ve bor içeren nanoyapıların yeşil sentezi ve biyolojik aktivite potansiyellerinin değerlendirilmesi
Synthesis of boron-containing nanostructures with Lavandula angustofolia essantial oil and evaluation of biological activity of the nanostructures
  1. Tez No: 957359
  2. Yazar: ZEYNEP ATASEVEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL, PROF. DR. İSMAİL ÖÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Lavandula angustifolia (tıbbi lavanta), geleneksel tıpta uzun süredir kullanılan, aromatik ve terapötik etkileri güçlü bir bitkidir. Bor elementi ise, son yıllarda nanoteknoloji ve biyomedikal uygulamalarda artan bir öneme sahip olup; düşük toksisite, biyouyumluluk, antikanser ve antimikrobiyal özellikleriyle nanoyapıların sentezinde değerli bir ajan olarak kullanılmaktadır. Öte yandan, dünya genelinde en yaygın ve ölümcül kanser türlerinden biri olan kolorektal kanser, etkili ve hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarına olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu tez çalışmasında, Lavandula angustifolia uçucu yağı ve borik asit kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle hidrotermal reaktör aracalığıyla bor bazlı nanoyapılar elde edilmiş; nanoyapılanın karakterizasyon analizleri ve hücre kültürü çalışmaları yapılmıştır. Sentezlenen nanoyapılar; Zeta (–48,2 mV), dinamik ışık saçılımı (DLS; ortalama partikül boyutu ~344nm), UV-Vis, XRD, FTIR, ve ICP-MS gibi çeşitli teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir. Elde edilen bor-lavanta nanoyapılarının sitotoksik etkileri, HT-29 kolorektal adenokarsinom ve L929 sağlıklı fibrobl ast hücre hatlarında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Nanoyapıların, doz-bağımlı bir etkiyle hücre canlılığını azalttığı belirlenmiş; MTT testi sonuçlarına göre HT-29 hücrelerinde LC₅₀ değeri 11 µM, LC₁₀₀ değeri 22 µM, L929 hücrelerinde LC₅₀ değeri 22 µM, LC₁₀₀ değeri ise 44 µM olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, sentezlenen nanoyapıların özellikle kanser hücrelerinde daha belirgin sitotoksik etki gösterdiğini ortaya koyarak hedeflenebilir antikanser ajan potansiyelini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Lavandula angustifolia (medicinal lavender) is a plant with strong aromatic and therapeutic properties that has been used for centuries in traditional medicine. The element boron, on the other hand, has gained increasing importance in recent years in nanotechnology and biomedical applications due to its low toxicity, biocompatibility, anticancer, and antimicrobial properties, making it a valuable agent in nanostructure synthesis. Meanwhile, Colorectal cancer, one of the most prevalent and lethal malignancies worldwide, highlighting the urgent need for more effective and targeted treatment strategies. In this study, boron based nanostructures were synthesized via a green synthesis approach using Lavandula angustifolia essential oil and boric acid under hydrothermal conditions. These nanostructures were evaluated through both physicochemical characterization and cell culture studies. The synthesized nanostructures were characterized using various techniques including Zeta potential analysis (–48.2 mV), dynamic light scattering (DLS; ~344 nm average particle size), UV-Vis, XRD, FTIR. The biological effects of the nanostructures were evaluated in vitro using the MTT assay on HT-29 colorectal adenocarcinoma and L929 healthy fibroblast cell lines. The nanostructures were found to reduce cell viability in a dose dependent manner. According to the MTT results, the LC₅₀ and LC₁₀₀ values were determined to be 11 µM and 22 µM for HT-29 cells, and 22 µM and 44 µM for L929 cells, respectively. These findings suggest that the synthesized nanostructures exert selective cytotoxicity toward cancer cells, indicating their potential as targeted anticancer agents.