Yüksek verimli ve standart verimli sincap kafesli asenkron motorların performans analizi
Performance analysis of standard and high efficiency squi̇rrel cage induction motors
- Tez No: 422109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM GÖKHAN YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Asenkron motorlar geçmişten günümüze kadar her yönden büyük bir aşama kaydetmiştir. Motor hacmi, motor parçaları ve kullanılan malzemelerde teknolojinin gelişmesiyle birlikte büyük aşamalar kaydedilmiştir. Motor teknolojisi geliştikçe standart verimli motorlar yerini yüksek verimli motorlara bırakmıştır. Bu tez çalışmasında her ikisi de 1.5 kW gücünde sincap kafesli olan standart verimli motor ile yüksek verimli motorun verim değerleri incelenmiş ve karşılaştırması yapılmıştır. Standart verimli ve yüksek verimli motorlar 9 başlık altında mukayese edilmiş ve bu parametrelerin ayrıntılı açıklaması yapılmıştır. Ayrıca AGM 90 S 2 tipinde standart verimli motor ile AGM2E 90 S 2 tipindeki yüksek verimli motorun boşta çalışma, kısa devre çalışma ve yüklü çalışma deneyleri yapılarak karşılaştırmaları yapılmıştır. Her iki motor de monte edilerek her bir aksamı teker teker incelenmiştir. Her iki motorun nüvesi çıkarılarak kayıp değerleri ve B-H değerleri bulunarak ayrıntılı analizi yapılmıştır. Tüm bu çalışmalarla yüksek verimli motorların standart verimli motorlardan çok daha verimli oldukları tekrar ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Induction motors has made a huge step up from the past in every way. Motor size, motor parts have made major strides with the development of technology and the materials used in. As the motor technology has improved, standard motors have been replaced with high efficiency motors. In our study, both 1.5 kW squirrel cage standard motor and 1.5 kW high efficiency motors have been analyzed and compared in terms of efficiency. Standard and high efficiency motors have been compared under the 9 categories and detailed explanations of these parameters have been made. Furthermore, AGM 90 S 2 standard efficiency motor and AGM2E 90 S 2 high efficiency motor have been compared by experimenting the motors' performance during no load, short circuit operation and load operation. Both motors were dismantled and every piece was analyzed one by one after the test. The motors' cores have been extracted and analyzed in detail power loss (W/kg) and B-H value. High efficiency motors have been proven again to be much more efficient than standard efficiency motors in this study.