Elastik şerit ve tabaka için temas problemi
Contact problem for elastic strip and layer
  1. Tez No: 422108
  2. Yazar: HÜSEYİN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez çalışmasında rijit panç sistemi ile etkileşime maruz kalan ortotropik elastik bir şerit için sürtünmeli temas problemi ele alınmıştır. Tez çalışması dört bölüm ve kaynaklar dizini kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde, temas problemlerinin tarihsel gelişimi ve bugüne kadar yapılmış çalışmalara ek olarak elastisite teorisinin temel denklem ve bağıntıları ile singüler integral denklemlerin çözümüne ait genel bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölümde teze konu olan temas problemi tanımlanmış ve ele alınan problemden, verilen sınır koşulları altında, elastisite teorisinin temel bağıntıları kullanılarak integral denklem sistemi türetilmiştir. Üçüncü bölümde söz konusu integral denklem sistemi, Gauss Jacobi Kuadratür Sıralama metodu ve Seri metodu yardımıyla çözümü incelenmiştir. Dördüncü bölümde homojen, ortotrop elastik şerit için sürtünmeli temas problemi sayısal olarak incelenmiştir. Panç sistemi altındaki başınç dağılımı, elastik şeridin geometrik ve mekanik özelliklerine bağlı olarak irdelenmiş, sonuçlar tablo ve grafiklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the frictional contact problem for an elastic strip under a rigid punch system is considered. This study consists of forth chapters with results and references sections. In the first chapter, the basic equaitons of the elasticity theory and the general informations belonging to the solution of singular integral equations, in addition to the historical development and significant works of contact problem is considered. In the second chapter, the contact problem is described. The integral equation system are derived from the contact problem by using the basic equations of elasticity theory and the given boundary conditions. In the third chapter, the singular integral equation is solved with the help of Gauss Jacobi Quadrature Collocation Method and Series Method. In the forth chapter, the frictional contact problem for an homogenous and orthotrop elastic layer are investigated numerically. The pressure distribution under the punch system due to the geometrical and mechanical properties of elastic layer are examined and the results are shown in the table and tabular form