Akkaya Barajı havzasındaki su kirliliğinin havza yönetimi yaklaşımıyla değerlendirilmesi
Akkaya Dam basin watershed management approach to the evaluation of water pollution
- Tez No: 422141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YAŞAR KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Akkaya Baraj Gölü'ndeki su kirliliğini baraj havzasını dikkate alarak değerlendirmektir. Bu amaçla baraja su sağlayan ana su kaynağı olan Karasu Deresi membasından barajın çıkışına kadar olan kesimden, arazi etütleriyle belirlenen, baraja kirletici verme potansiyeli olan 11 noktadan bir yıl süre ile aylık su örneklemesi yapılmıştır. Ayrıca barajı besleyen Paşa Deresi'nden de su örneklemesi yapılmıştır. pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik ve sıcaklık ölçümü arazide yapılmıştır. Laboratuvara getirilen örnekler kullanılarak klorür, bulanıklık, sülfat, toplam azot, amonyum, nitrit, nitrat, kimyasal oksijen ihtiyacı, biyokimyasal oksijen ihtiyacı ve bazı ağır metaller ölçülmüş ve sonuçlar ilgili yönetmeliklere göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, baraj içindeki su nitrat, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI) ve biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOI) parametreleri yönünden IV. kalite su, amonyum ve nitrit, yönünden III. kalite su olduğu görülmüştür. Baraj çıkış suyunun ise, nitrat yönünden V. kalite su, BOI ve askıda katı madde (AKM) yönünden III. kalite su olduğu görülmüştür. Akkaya Barajı'ndaki kirlilik probleminin ancak havza ölçeğinde yapılacak önleme çalışmaları ile çözümlenebileceği, bu noktada da kurumlar arası koordinasyonun sağlanmasının gerekliliği ve havzanın bütünleşik su yönetim planının hazırlanmasının sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate, the water pollution in Akkaya Dam. For this purpose Karasu water provides the main water source of the dam from the Karasu River, monthly water sampling for one year from the 11 points were conducted. There's also a creek that feeds the dam Paşa was conducted water sampling. pH, dissolved oxygen, conductivity and temperature measurements were performed. Samples were brought to the laboratory and chloride, turbidity, sulfate, total nitrogen, ammonium, nitrite, nitrate, chemical oxygen demand, biochemical oxygen demand and some metals were evaluated according to relevant regulations. In terms of COD, BOD and nitrate parameters dam water has a quality of IV. In terms of ammonium, nitrite the quality of water was found III. But the in dam pollution problems basin can be resolved with prevention work to do at this point in inter-agency coordination requirement to solve the problem of preparation of an integrated water management plan of the basin are expected to provide a significant contribution.