Bursa şartlarında potasyumun ayçiçeğinin verimine ve bazı özellikleri üzerindeki etkisi
Effects of kalium on sunflower yield and some properties under Bursa conditions
  1. Tez No: 422150
  2. Yazar: YALÇIN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, 2012 ve 2013 yıllarında Bursa ilinde hem kuru hemde sulu koşullarda farklı dozlarda potasyum uygulamalarının ayçiçeğinin verimi ve bazı özellikleri üzerindeki etkilerini araştırılmak amacı ile yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulan bu çalışmada 0-3-6-9-12 kg/da potasyum dozları, Reyna çeşidinde denenmiştir. Çalışma yapıldığı parsel toplam alanı 1510,4 m² olmuştur. Araştırmada; Bitki boyu, tabla çapı, tane verimi, bitki sayısı, dane sayısı, bindane ağırlığı, yağ oranı, iç kabuk oranı ve yaş ağırlık olmak üzere 9 farklı özellik incelenmiştir. Araştırmanın tarla denemeleri Bursa ilinin Yenişehir ilçesinin Çardak Mahallesi arazilerinde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre potasyum uygulamasından istatistiki anlamda kuru koşullarda; Bitki boyu, tabla çapı, tane verimi ve bitki sayısı etkilenmemiş; Dane sayısı, yağ oranı, iç kabuk oranı, yaş ağırlık ve bindane ağırlığı potasyum uygulamaları ile artış göstermiştir. Sulu koşullarda ise; potasyum uygulaması; Bitki boyunu, tabla çapını, tane verimini, bitki sayısını, dane sayısını ve yağ oranını önemli şekilde etkilememiş buna rağmen; Bindane ağırlığı, yaş ağırlık ve iç kabuk oranı istatistiksel olarak potasyum uygulamaları ile artış göstermiştir. Ayrıca potasyum uygulaması ile incelenen özellikler arasındaki kolerasyon göre aralarında istatistiksel olarak önemsiz düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Bursa in 2012 and 2013 to investigate the effects of potassium applications in both dry and irrigated conditions and in different dosages on yield and some traits of sunflower. In this study, established as randomized blocks experimental design with 4 replications, 0-3-6-9-12 kg / da potassium doses were tested in the Reyna kind. The total area of the parcel where the work was done was 1510,4 m².In the study; 9 different properties were investigated including plant height, head diameter, grain yield, number of plants, number of grain, thousand grain weight , oil rate, inner shell rate and wet weight. Field trials of the research were made in the lands of Çardak neighborhood located in Yenişehir district in Bursa. According to the survey results, in dry conditions, statistically; plant height, head diameter, grain yield and number of plants were not impressed by the potassium application; however, number of grain, thousand grain weight, oil rate, inner shell rate and wet weight showed increase with potassium applications. In irrigated conditions; potassium application didn't significantly affect plant height, head diameter, grain yield, number of plants, number of grain and oil rate; nevertheless, thousand grain weight, inner shell rate and wet weight showed increase statistically with these applications. Besides, according to the correlation between the features examined with potassium application, the relationship between them was found to be statistically insignificant.