Farklı azot formu ve tohum ön uygulamalarının ayçiçeğinde tohum verimi ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of different nitrogen forms and pre-seed reatments on seed yield and quality in sunflowers
- Tez No: 1012827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bursa ekolojik koşullarında gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı farklı azot formlarının ve tohum ön uygulamalarının kuru şartlarda ana ürün olarak yetiştirilen yağlık ayçiçeğinde verim ve kalite kriterlerine olan etkilerini belirlemektir. Denemeler 2022 ve 2023 yıllarında Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Çiftliği deneme alanlarında yürütülmüştür. Denemelerde dört farklı azot formu (amonyum sülfat, üre, yavaş salınımlı amonyum sülfat, yavaş salınımlı üre) ve beş farklı tohum ön uygulama yöntemi (ilaçsız (kontrol), standart ilaçlı (Metalaxyl-M+Oxathiapiprolin), standart ilaçlı+mikro besin elementi, standart ilaçlı+ potasyum humat, standart ilaçlı+mikro besin elementi+potasyum humat) kullanılmıştır. Denemeler, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ana parsellere farklı azotlu gübre formları, alt parsellere ise tohum ön uygulama yöntemleri yerleştirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre, ana faktörler ve interaksiyonlarının incelenen tüm özellikler üzerinde istatistiksel olarak önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. Tane verimi ve yağ verimi gibi önemli verim komponentleri bakımından en yüksek değerler yavaş salınımlı amonyum sülfat ve yavaş salınımlı üre uygulanan ve aynı zamanda standart ilaçlı+mikro besin elementi ve standart ilaçlı+potasyum humat tohum ön uygulamaları gerçekleştirilen parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, conducted under the ecological conditions of Bursa, is to determine the effects of different nitrogen forms and seed pre-treatments on yield and quality characteristics in oilseed sunflower grown as a main crop under dry conditions. The experiments were carried out in 2022 and 2023 at the Agricultural Application and Research Farm of the Faculty of Agriculture, Bursa Uludağ University. Four different nitrogen forms (ammonium sulfate, urea, slow-release ammonium sulfate, slow-release urea) and five different seed pre-treatment methods (no treatment (control), standard treatment (Metalaxyl-M + Oxathiapiproline), standard treatment + micronutrient, standard treatment + potassium humate, standard treatment + micronutrient + potassium humate) were used in the experiments. The experiments were conducted in a split-plot experimental design in randomized blocks with 4 replications. Different nitrogen fertilizer forms were placed in the main plots, and seed pre-treatment methods were placed in the subplots. According to the experimental results, the main factors and their interactions were found to have statistically significant effects on all the characteristics examined. The highest values for important yield components such as grain yield and oil yield were obtained from plots treated with slow-release ammonium sulfate and slow-release urea, as well as those that underwent standard treatment + micronutrient and standard treatment + potassium humate seed pre-treatments.