Oksim grubu içeren yeni ligandların ve bazı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katekolaz enzim aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of novel ligand containing oxime and some of their metal complexes and investigation of their catecholase enzyme activities
- Tez No: 422155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ilk olarak 1-(4-fenilfenil)-2-hidroksiimino-1-etanon literatüre uygun olarak elde edilmiştir. Daha sonra sırasıyla 4-nitroanilin, 4-metoksianilin ve 2-amino fenolün 1-(4-fenilfenil)-2-hidroksiimino-1-etanon ile vermiş olduğu kondensasyon reaksiyonları sonucu üç yeni ketooksim ligandı sentezlenmiştir. Sentez kısmının son basamağında ise ligandlarla Cu(II) ve Fe(II) tuzlarının reaksiyonunun sonucu ligandların metal kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, 1H- ve 13C-NMR, FT-IR, kütle, elementel analiz, ICP-OES, termal analiz, molar iletkenlik, manyetik duyarlılık ölçümleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca her bir kompleksin 3,5-di-t-bütilkatekolün, 3,5-di-t-bütilkinona yükseltgenmesi reaksiyonundaki katalitik etkinliği incelenmiştir. Tüm komplekslerin iyi derecede katekolaz enzim aktivitesine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis firstly; 1-(4-phenylphenyl)-2-hydroxiimino-1-ethanone was obtained according to the literature. Then, three new ketooxime ligands were synthesized via condensation reaction of 1-(4-phenylphenyl)-2-hydroxyimino-1-etanone with 4-nitroaniline, 4-metoxyaniline and 2-aminophenol, respectively. In the final step of the synthesis, the metal complexes of the ligands were prepared by reacting of the ligands with appropriate Cu(II) and Fe(II) salts. All the synthesized compounds were characterized by the help of 1H- and 13C-NMR, FT-IR, mass spectrum, elemental analysis, ICP-OES, thermal analysis, molar conductivity and magnetic measurements. Additionally, all complexes were investigated for their ability to catalyse oxidation reaction of 3,5-di-t-butylcatechol to 3,5-di-t-butylquinone. All complexes were found that have good catecholase enzyme activity.