Anlamlı alan gezisinin güneş ve rüzgar enerjisi öğretiminde etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of meaningfull field trip for teaching solar and wind energy
  1. Tez No: 422157
  2. Yazar: MESUT SANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT, DOÇ. DR. HASAN SAİD TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Energy, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye diğer Avrupa ülkelerine oranla rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından daha yüksek bir enerji potansiyeline sahiptir. Bu nedenle bu potansiyelin etkili kullanımına yönelik olarak ülkemizde mesleki ve teknik eğitimde yeni öğrenme yaklaşımlarının kullanımı önemlidir. Bu çalışmanın amacı anlamlı alan gezisinin güneş ve rüzgar enerjisi konusunun öğretiminde etkililiğinin incelenmesidir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden bir olan deneysel çalışma yöntemine yapılmıştır. Araştırmada, öntest-sontest deney ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Isparta Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 10. sınıf öğrencileridir. Veri toplama araçları olarak, Güneş ve Rüzgar Enerjisi Başarı Testi (GEREB), Bilimsel Alan Gezisi Tutum Ölçeği (BAGTÖ) ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Tutum Ölçeği (YEKTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi PASW programında, t-testi ile yapılmıştır. Uygulama 2014-2015 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Güneş ve rüzgar enerjisi konusunun öğretiminde kontrol grubu öğrencileri (n=21) geleneksel alan gezisi metodu, deney grubu öğrencileri (n=17) anlamlı alan gezisi kullanılmıştır. Alan gezisi Süleyman Demirel Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm laboratuvarına ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne (YEKARUM) yapılmıştır. Araştırma sonucunda, güneş ve rüzgar enerjisi öğretimde anlamlı alan gezisi kullanımının akademik başarı ve bilimsel alan gezisine ilişkin tutumda geleneksel yönteme göre anlamlı bir artış sağladığı, ancak güneş ve rüzgar enerjisi konusuna ilişkin tutumda artışta anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Compared to other European countries Turkey has more energy potential in terms of renewable energy sources such as wind and sun. Therefore, it is important to benefit from recent learning approaches in vocational and technical training in Turkey for more efficient use of the potential. The aim of this study is to examine the effectivenes of meaningful field trip in the teaching of solar and wind energy. This study was done by an experimental study which is one of the quantitative methods. Pretest-posttest experimental research design was used this study. Sample of this study was 10th grade students who enrolled Isparta Vocational Anatolian High School. Data tools are Solar and Wind Energy Achievement Test (SWEAT), Students' Attitude Scale towards Scientific Field Trips (SASSFT) and The Solar and Wind Energy Applications Attitude Scale (SWEAS). Obtained data was analysed t-test with PASW program. This study executed at 2014-2015 educational term, In the teaching of solar and wind energy topics the traditional field trip method was used for the students in the control group (n=21) while meaningful field trip method was used for the students in the experimental group (n=17 The field trip was done at the laboratory of Energy System Engineering at the Faculty of Technology in Suleyman Demirel University and at the Center for Renewable Energy Research & Application (CRERA). As a result of the study, the usage of meaningful field trip showed a significant increase in solar and wind energy teaching in the attitudes regarding academic success and scientific field trip in comparison with the traditional method; however, there was no significant difference in the increase of attitudes concerning solar and wind energy topics