Workplace learning through social media: A study of human resources employees in Turkish companies
Sosyal medya aracılığı ile işyerinde öğrenme: insan kaynakları çalışanları üzerine Türk şirketlerinde bir araştırma
  1. Tez No: 422181
  2. Yazar: SEVGÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bir organizasyondaki tüm çalışanlar, çalışma alanlarıyla ilgili son gelişmeleri takip etmeli ve kendilerini güncel tutmalıdır. Bütün bu çalışma alanlarının arasında İnsan Kaynaklarının (İK) bir organizasyondaki en önemli alanlardan biri olduğu söylenebilir. İK profesyonellerinden, kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri, dünyadaki uygulamaları ve yenilikleri takip etmeleri ve dünya çapındaki diğer İK uzmanlarıyla etkileşim içinde bulunarak kendilerini sürekli güncel tutmaları beklenmektedir. Bu çalışma, İK çalışanlarının sosyal medya aracılığı ile nasıl öğrendiklerini, kullanılan araçlar, kullanım sıklığı ve elde edilen bilgiler üzerinden incelemektedir. Ayrıca, sosyal medya araçlarının, diğer kaynaklara kıyasla İK çalışanlarının profesyonel gelişimine sağladığı katkı incelemektedir. Buna ek olarak, sosyal medya ile öğrenme açısından yaş, cinsiyet, sektör (perakende, finans, telekomünikasyon) farklılıkları da araştırılmaktadır. Araştırma sonuçları, sosyal medya kullanımının İK çalışanları arasında oldukça yaygın olduğunu ve sosyal medya araçlarının işle ilgili öğrenmede önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. İK çalışanları tarafından en çok tercih edilen sosyal medya aracı Wikipedia olup bunu sırasıyla LinkedIn, Bloglar, YouTube, Google Plus, Facebook, Ekşisözlük, Twitter ve Pinterest takip etmektedir. Günlük iş akışı içerisinde sosyal medyanın en çok katkı sağladığı alanın İK çalışanlarının kendi alanlarıyla ilgili yenilikleri takip etmeleri olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, araştırma sonuçlarına göre, öğrenme amacıyla sosyal medya kullanımı, kadınlarda erkeklere kıyasla daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In an organization, all employees should be up-to-date about their field and the recent developments. Within all these fields, it can be said that Human Resources (HR) is one of the most important areas. It is expected from HR professionals to develop themselves continuously, be up-to-date on global HR implementations and innovations, and be constantly interacted with other HR people globally. This study examines how HR employees learn through social media by analyzing the tools used, frequency of usage and the information gathered. Also, the contribution of social media tools to HR employees' professional development comparing to other information sources is examined. Furthermore, the differences among age, gender and sectors (retail, finance, and telecommunication) are inquired. The results of the study indicate that the use of social media is quite widespread among HR employees and it could be stated that social media tools have an important place in work-related learning. The most used social media tool is Wikipedia, following that LinkedIn, Blogs, YouTube, Google Plus, Facebook, Ekşisözlük, Twitter, and Pinterest are more often preferred by HR employees. The most important situation to which social media contributes in daily workflow is the pursuit of innovation related to the work field. Also, it is concluded that women used social media for learning more frequently than men.