Cam tavan sendromu ve güç mesafesi ilişkisi: Akademisyenler üzerinde uygulamalı bir araştırma
Relationship between glass ceiling syndrome and power distance: An applied research with the academics
- Tez No: 422182
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; çalışanların iş yaşamında üst pozisyonlara yükselmelerini engelleyen ve cam tavan sendromu olarak adlandırılan bariyerleri ve bu bariyerlerin güç mesafesi ile olan ilişkilerini irdelemektir. Irak'ın Zakho Üniversitesi ve Nawroz Üniversitesi akademisyenlerinin karşılaştıkları cam tavan engelleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak Zakho Ünivesitesi ve Nawroz Üniversitesi akademisyenlerine (N=536) anket gönderilerek cevaplamaları istenmiş ve yöneltilen sorular SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; cam tavan sendromu kavramının; ortaya çıkış nedenleri, cam tavan uygulamalarının hedef kitleleri, bu sendromu ortaya çıkaran unsurlar, cam tavan engellerinden“bireysel faktörler, örgütsel faktörler ve toplumsal faktörler”etkisi ile meydana gelen engelleri kırmaya yönelik stratejilerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the glass ceiling syndrome, which prevents employees frombeing promoted to higher positions throughouttheir carriers and the relationship of these barriers with the power distance concept. The glass ceiling barriers, faced by the academics in Zakho University and Nawroz University in Iraq are studied and explained in this study. For this purpose, a questionnaire (N=536) was sent to the academics in the Zakho University and Nawroz University. Responses of the questions were analyzedby using SPSS 20 program. In the light of obtained results,reasons of glass ceiling syndrome, the target group of glass ceiling practices, the factors giving rise to this syndrome, and the strategies to eliminate the barriers caused by“individual , organizational and social factors”of glass ceiling barriers are discussed.