Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı müzik bölümünden 2000-2010 yılları arasında mezun olan öğrencilerin meslek edinme istatistikleri.
Recruitment statistics of students graduated from Anadolu University State Conservatory, department of music between 2000 and 2010
- Tez No: 422186
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU EVREN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tezin amacı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümünden 2000- 2010 yılları arasında mezun olan öğrencilerin meslek edinme istatistiklerini ortaya koymaktır. Bu araştırma, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı ve Yaylı Çalgılar Anasanat Dalından 2000-2010 yılları arasında mezun olan öğrencilerin meslek edinme istatistiklerini kapsamaktadır. Günümüzde orkestralara ve üniversitelerin akademik kadrolarına alınmak için sınava giren mezunların sayısı gözle görülür derecede artmıştır. Bu nedenle, iş bulma rekabeti de büyümüştür. Anadolu Üniversitesi mezunlarının meslek edinme durumlarının değerlendirilmesinin konservatuvar için faydalı bir geri bildirim olacağı düşünülmüştür. Bu çalışma için yukarıda bahsedilen anasanat dallarından 2000-2010 yıllarında mezun olan 133 müzisyen ile bağlantıya geçilmeye çalışılmıştır. Tezin sonucuna mezunlara yapılan anket yolu ile ulaşılmıştır. Bu çalışmaya başlanmadan önce, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı kütüphane veri tabanında kayıtlı tezlerin tamamı incelenmiş ve ÖSYM veri tabanındaki tezler taranmıştır. İncelenen tez konuları arasında bu konunun bir eşi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this thesis is to reveal the recruitment statistics of Anadolu Univesity State Conservatory Music Department 2000-2010 graduates. This research covers recruitment statistics of students graduated from Anadolu University State Conservatory Music Department's Piano Mainart Branch, Wind and Percussion Instruments Mainart Branch, String Instruments Mainart Branch between years of 2000 and 2010. Today, the number of graduates entering the exam to be taken to the orchestras and the academic staff of universities have increased visibly. Because of this, the competition of finding work has also grown. It is considered to be useful feedback for the conservatory in terms of evaluating graduates' professional status feedback. For this study, it was tried to reach 133 musicians who is graduated from mentioned mainart branchs between 2000-2010. It has been reached the result of thesis with the survey way prepared for graduates. Before starting this project, all the theses recorded in library database of Anadolu University School of Music are analyzed. Besides, OSYM theses database is scanned. Such a thesis topic is not found elsewhere among the checked theses.