Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin başarı ve başarısızlıklarını değerlendirmedeki atfetme farklılıkları
Attributional differences for success and failure of the learners who study Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 422188
  2. Yazar: ALİYE YÖRDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmek amacıyla Türkiye'deki üniversitelere her yıl binlerce yabancı uyruklu öğrenci gelmektedir. Bu öğrenciler Türkçeyi öğrenmede birtakım sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bazı öğrenciler Türkçeyi bütün becerileriyle başarılı bir şekilde öğrenirken, bazıları ise bütün becerileri gözönünde bulundurduğumuzda aynı seviyede başarı gösteremiyorlar. Öğrencilerin gösterdikleri başarı ve başarısızılık durumları için ileri sürdükleri nedenler vardır. Başarılı olanların başarılarını hangi nedenlere, başarısız olanların ise başarısızlıklarını hangi nedenlere atfettiklerini öğrencilere sorduğumuzda çok farklı nedensel yüklemelerle karşılaşıyoruz. Türkçeyi öğretmede maksimum başarılı bir sonuç elde etmek için bu nedensel yüklemelerin irdelenmesi ve çıkan sonuçlara göre adımlar atılması alana büyük katkılar sağlayacaktır. Yapılan bu çalışma 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Türkiye'de bulunan 2 üniversitemizin bünyesindeki Türkçe Araştırma ve Öğretim Merkezleri'nde (TÖMER) Türkçe Eğitimi alan 143 yabancı uyruklu öğrencimizin katılımıyla üç aşamalı bir şekilde veri toplayarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma , Türkçe Eğitimi alan yabancı uyruklu öğrencilerin başarı ve başarısızlık durumlarını ne gibi nedenlere atfettiklerini ortaya çıkarma amaçlıdır. Çalışmanın birinci bölümünde atıf teorisi, atfetme süreci, atıf teorisinin boyutları , motivasyon ve atıf teorisinin arasındaki ilişki vb. kavramlar açıklanarak kavramsal çerçeveler ix oluşturulmuştur. Bununla beraber Türkçenin yabancı dil olarak öğrenimi ve tarihsel süreci kısaca ele alınmıştır. Atıf teorisi alanında yapılmış olan çalışmalar irdelenmiş, çıkan sonuçlar alan taraması başlığı altında özetlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise çalışmanın deseni olan karma metod (mixed method) açıklanmış, araştırmanın katılımcıları hakkında bilgiler verilmiş, veri toplama araçları, veri toplama süreçleri ve araştırmanın güvenirlik ve geçerliliğini sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar sıralanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler üç farklı araçla toplanmıştır. İlk olarak 2 öğrenci grubumuzla ve 1 öğretmen grubumuzla odak grup görüşmesi yapılmıştır. İlk grupta 5 öğrenci, ikinci grupta ise 6 öğrenciyle yaklaşık 60'ar dakikalık odak grup görüşmesi yapılmış, öğrencilerle başarıları ve başarısızlıkları hakkında konuşulmuş, öğrencilerin başarı ve başarısızlık durumlarının arkasında yatan nedensel yüklemeleri bizimle paylaşmaları istenmiştir. İkinci aşamada 27 öğrenciye demografik veriler ve iki açık uçlu sorunun bulunduğu bir anket çalışması uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise, görüşmelerden ve açık uçlu anketlerden elde edilen verilerle oluşturulan likert ölçekli anket toplamda 143 öğrenciye uygulanmıştır. Nicel olarak toplanan veriler SPSS bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Faktör analizi için uygunluk testleri olan Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Barlette Sphericity testleri uygulanmıştır. Büyüköztürk (2006), KMO değerinin 0.60'tan büyük olması durumunda verilerin analiz için uygun olduğunu bildirmiştir. Yapılan analizde KMO değerleri“0,739”ve“0,841”olarak çıkmıştır. Sonrasında faktör analizi uygulanmış, analiz sonuçlarına göre başarısızlık anketinden 8 madde çıkartılmıştır. Geri kalan maddeler 4 faktör altında toplanmıştır. Başarı anketinden ise 17 madde çıkartılmış, geri kalan maddeler ise 4 faktör altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thousands of foreign students enroll in the Turkish Universities every year in order to learn Turkish as a second language. These students face a number problems when learning Turkish. While some of the learners master the language with all its skills, others encounter problems and difficulties. Learners attribute their success and failure to various reasons. When we ask the learners about their attributions for their success and attributions for their failure, they enumerate quite different causal attributions. In order to get a maximum success in learning Turkish these attributions have to be investigated and analyzed. This study was conducted in the educational year 2013-2014 in spring term in the Turkish Researching and Teaching Centers (TÖMER) in two Turkish state universities . 143 learners participated in the study which was conducted in three phases. This study aims to investigate learners' success and failure attributions while learning Turkish language. Instructors also were interviewed in order to be able to compare both learners' and instructors' views. In the first part of the study attribution theory, attributional process, attributional dimensions, motivation and attribution will be explained. In addition to that learning Turkish as a foreign language and the historical process are mentioned. A rivew of literature is done and the studies in this field are summarised. In the second part of the study methodology of the study is investigated. Mixed method research design which is the design of the study is investigated. The data for the study is collected with three collection procedures. Firstly two groups of learners and one group of teachers are focus group interviewed. The first group consisted 5, second group consisted 6 students. In the second phase 27 learners were given an open ended survey which consisted a demographic part and two open ended questions. In the third phase, xi a questionaire which was built with the data collected from previous two phases were conducted to 143 students. Quantitatively collected data were analysed through the SPSS software programme. Kaiser-Meyer- Olkin (KMO) and Barlette Sphericity tests were conducted in order to learn suitability for factor analysis. After the analysis KMO numbers were found“0.739”and“0.841”. Consequently, a factor analysis was conducted and 8 items were removed from the failure questionnaire. Remaining items were grouped under four factors. 17 items were removed from the success questionnaire, and the remaining items were grouped under four factors.