Organizational communication effectiveness, a researc in bankink sector
  1. Tez No: 42223
  2. Yazar: NURDAN ÖZARALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu çalışma, örgütsel İletişimin etkinliğini anlamada yardımcı olabilecek bir çerçeve geliştirmeye yöneliktir. Amaçladığımız esas husus, iletişimin ayrılmaz iki unsuru olan iletişim tarzı ve iletişim içeriğinin, ast-üst arasındaki kaynak alışverişi düzeyi ve bu alışverişin karşılıklılığı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bazı demografik ve örgütsel özellikleri de önerdiğimiz çerçeveye dahil ettik. Bankacılık sektöründen, 236 yönetici ve çalışan üzerinde yapılan araştırmada, iletişim tarzını İletişim Tarzı Ölçeği, iletişim içeriğini ise, kendi geliştirdiğimiz Yukarıdan Aşağıya İletişim İçeriği Ölçeği ile ölçtük. Ayrıca, ast- üst arasındaki kaynak alışverişini, astlar açısından ölçmek için, Üretkenlik için Performans Değerlendirmesi anketinden aldığımız bazı soruları, üstler açısından ise, yine kendi geliştirdiğimiz bir ölçeği kullandık. Araştırmanın genel sonuçları şunlardır: 1. Yöneticinin hem iletişim tarzı, ye hem de alt kademeye yönelttiği iletişiminin içeriği, hem yöneticilerin, hem de çalışanların birbirlerine sağladıkları kaynakları etkilediği gibi, bu kaynakların karşılıklılığı üzerinde de etkin olmaktadır. 2. İki yönlü iletişime açık olan, iyi dinleyen, ve astlarına iş talimatları ve işin mantığı hakkında bilgi sağlayan yöneticiler, sağladıkları kaynaklar açısından astları tarafından daha olumlu değerlendirilmektedir. II3. İki yönlü iletişime açık olan, ve kelime seçiminde özenli yöneticiler, astlarından daha fazla kaynak aldıklarını belirtmektedirler. 4. Özel bankalarda çalışan yöneticiler, astları tarafından iki yönlü iletişime daha açık, daha iyi dinleyici, ve daha uzlaşmacı olarak değerlendirilmektedirler. 5. Özel bankalarda çalışan yöneticiler, astları tarafından iş talimatları ve işin mantığı konusunda daha bilgilendirici olarak değerlendirilmek tedirler. 6. Özel bankalarda çalışan yöneticiler, astlarından daha fazla kaynak aldıklarını belirtmektedirler. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to propose a framework for understanding organizational communication effectiveness in general. More specifically, we aimed to investigate the impact of the two interdependent communication dimensions- communicator style and the substance of communication on resource exchange between supervisors and their subordinates. We also included demographic and organizational characteristics in our framework to see how they relate to other variables in our study. Survey data from 236 bank managers and subordinates were analyzed using the Communication Style Instrument to assess supervisors' communication style and Downward Communication Instrument to assess the substance of downward communication. Resource Exchange from subordinates' prespective was assessed by the nested items of Assessing Performance for Productivity Survey and from supervisors' perspective by a Resource Exchange Instrument developed by the researcher. The analysis yielded the following main results: 1. Both the communicator's style and the substance of downward communication as perceived by subordinates had a significant impact on resource exchange evaluations of both supervisors and subordinates as well as resource exchange reciprocity. 2. Supervisors who are open to 2-way communication, who are attentive, and who provide information on job instructions and job rationale were evaluated more positively by their subordinates in terms of overall resources they provide.3. Supervisors who are open to 2-way communication, and who are careful transmitters reported that they received more resources from their subordinates. 4. Supervisors who work in private banks were found to be more 2- way and attentive and more compromising. 5. Supervisors who work in private banks were found to be more informative on job instructions and job rationale. 6. Supervisors who work in private banks reported that they received more resources from their subordinates. V