Örgütlerde bilgi teknolojileri ve örgütsel etkileri
  1. Tez No: 41238
  2. Yazar: TÜRKSEL KAYA (BENSGHİR)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
ÖZET Bilgi teknolojileri, postmodern dönem olarak adlandırılan yeni toplumsal aşafy ekonomiden üretime, sanattan mimariye, örgütlerden yönetime kadar her alana nüty ederek, bu alanlarda değişimi ve yeni oluşumları gündeme getirmektedir, öyleki bu yeni aşamanın sıkça“bilgi toplumu”olarak adlandırıldığına tanık olmaktayız, öte yandan, bu teknolojileri yoğun olarak kullanan örgütler de“bilgiye dayalı örgütler”olarak tanımlanmaktadır. Örgütlerde bilgi teknolojilerinin yönetim alanında kullanımı, başta bu teknolojilerin sunduğu olanaklar olmak üzere, örgütsel ihtiyaçların önceliğine göre zaman içinde gelişmiş ve bugün örgüt dünyasında vazgeçilmez araçlar konumuna ulaşmıştır. Bilgi teknolojilerinin örgütlerde en alt düzeyde veri işleme, saklama, güncelleştirme ve iletme işlevlerini yürüten ve öncelikle operasyonel düzeyde olmak üzere örgütün diğer yönetsel düzeylerinin bilgi gereksiniminin karşılanmasına destek sunan veri işleme sistemi içinde kullanıldığını görmekteyiz. Bu sistemi, bilgi teknolojilerinin gerek donanım gerek yazılım unsurlarında ulaşılan yeni olanaklarıyla sırasıyla yönetim bilgi sistemi, karar destek sistemleri, yönetici destek sistemleri ve uzman sistemler izlemiştir. Yönetim destek sistemleri başlığı altında toplayabileceğimiz bu sistemler, geliştirilme amaçlarına ve tasarım yapılarına uygun olarak artık karar vericiye yalnızca zamanlı, tam ve güncel veri ve bilgileri sunmakla kalmayıp, onun adına rutin kararları almaya ve pek çok rutin olmayan kararlar içinde destek sunmaya yardımcı olmaktadır, öyleki karmaşıklığın ve belirsizliğin önemli boyutlara eriştiği ekonomi ve iş dünyasında bu sistemler yönetime veri, bilgi, model ve karar desteği sunarak örgütsel etkiliği artırmaktadır, öte yandan bu teknolojiler girdikleri örgütlerin yapısını ve yönetsel süreçlerini değiştirmektedir. Bu teknolojiler ve sistemlerle donatılan örgütlerin merkeziyetçi klasik hiyerarşik örgütlerden esnek ilişkilerin geçerli olduğu ad hoc örgütlere, kol gücüne dayalı işçilerden bilgi işçilerine ve esnek çalışma zamanlan ile evde istihdama kadar uzanan yeni oluşumları yaşadıkları gözlenmektedir. Bu çalışmada, örgütleri derinden etkileyen bilgi teknolojilerinin örgütlere yönetsel amaçlar için hangi aşamalardan geçerek girdiğini görme, bu süreç içinde bilgi teknolojilerinin gerek örgütsel yapıları, gerek yönetsel süreçleri nasıl etkilediğini irdeleme; özelde ise, ülkemiz örgütlerinin bu teknolojileri yönetim alanında hangi düzeyde kullandıklarını ve bu teknolojilerin kullanımı ile yaşadıkları değişimi tespit etme amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada iki araştırma yapılmıştır. Alan araştırması şeklinde sürdürülen 'Türkiye'de Faaliyet Gösteren Belirli Kuruluşlarda Bilgi Teknolojileri ve Bilgisayara Dayalı1 /el Bilgi Sistemlerinin Yönetim Alanında Kullanım Düzeyi" başlıklı birinci araştırmada; ülkem örgütlerinin -özellikle özel kuruluşların, bunlar arasında ise banka ve sigorta ile inşaat ve! imalat kuruluşlarının- bu teknolojileri yönetim alanında kullanım düzeyi bakımından belli bir düzeye ulaştığı, kimi sorunları bulunsa da bu teknolojilerin gerektirdiği altyapıyı oluşturmada belirli mesafeler kaydedildiği sonucuna varılmıştır. Ancak ülkemiz örgütlerinde bilgi teknolojilerinden yönetim destek sistemleri çerçevesinde henüz ancak veri işleme ve yönetim bilgi sistemleri bağlamında yararlanıldığı, karar destek ve uzman sistemler boyutunda yararlanmanın henüz çok az düzeyde olduğu görülmektedir. Bir başka anlatımla, bilgi teknolojileri daha çok rutin ve programlanabilir yönetsel işlerde yoğun; strateji geliştirme ve planlama gibi programlanamayan yönetsel işler ve işlevlerde sınırlı olarak kullanılmaktadır. Bilgi teknolojiilerinin banka örgüt yapıları ve yönetsel süreçlerine -karar alma ve iletişim süreçlerine- etkilerini tespit etmek üzere yapılan ikinci araştırmada, iki kaynaktan yararlanılmıştır. Bunlardan birincisi, ilk araştırmada bu teknolojileri yönetim alanında yoğun olarak kullanan bankaların yöneticileriyle yapılan görüşmeler, ikincisi ise bankalarla ilgili yazında yer alan daha önce yapılmış araştırmalar ve incelemelerdir. Bu araştırma ise, bilgi teknolojilerini yoğun olarak kullanan banka örgütlerinin bölge ve şube bazında örgütlenme yapısında, karar alma ve iletişim yapısı ile istihdam edilen personel sayısı ve niteliğinde değişimin yaşanmakta olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the Postmodern Age, information technologies are penetrating various areas such as economics, manufacturing, fine arts, architecture, organizations and their management, bringing about changes and new developments in these areas. Thus, this new age is often called as the“Information Society”. And also, organizations which utilize these technologies heavily are called as“Information Based Organizations”. The use of information technologies in management of organizations has developed in time according to the needs of the organizations and opportunities offered by these technologies. In the beginning, information technologies were used at the operational level, for data processing, updating, storing and transferring tasks in data processing systems. Later on, developments made in hardware and software lead to the design of the management support systems which consist of management information systems, decision support systems, executive support systems and expert systems. Management support systems do not only give timely, accurate and updated data and information to the managers, but also they can support the managers in non programmable decisions. They can even make decisions instead of the managers in routine and programmable tasks. In this complex world of economics and business, these systems increase the organizational effectiveness of the management by supplying them data, information and knowledge, model and decision support. On the other hand, these technologies and systems change organizational structures and managerial procedures such as decision making and communication. It's observed that, organizations utilizing these technologies and systems experience transitions from the centralized traditional hierarchical organizations to the ad hoc organizations with flexible relations; from manual labor to knowledge workers, and to flexible working hours and home based employment. The goals of this study are to observe the penetration of information technologies into organizations for managerial purposes, to analyze the influences of these technologies on the organizational structures and managerial procedures, and particularly to determine the extent of their use by Turkish organizations in managerial areas and to observe the changes in the organizations brought about by the use of such technologies. In these context, two areas were studied. The first study is entitled as“The Extent of Utilization of Information Technologies and Management Support Systems for Managerial Purposes in Some Turkish Organizations”. In this study, It's found that Turkish Organizations, especially banks and insurance companies and manufacturing firms in the private sector, have reached a certain level in the utilization of these technologies inVI managerial tasks, they have made a certain progress in building the infrastructure in spite of the difficulties encountered, in these organizations information technologies are only used in data processing system and management information systems, however they are not yet extensively used in decision support and expert systems. In other words, information technologies are mostly used in routine and programmable managerial tasks; however they are used in limited capacity in non programmable managerial tasks and functions such as planning and strategy development. In the second research, carried out to observe the effects of information technologies on banking organization structures and managerial procedures such as decision making and communications, two resources were used. The first one consists of the interviews made with bank managers who use these technologies heavily in their organizations. The second one is based on the studies made research earlier in the literature on bank. This showed that these banks encounter changes in their regional and branch level organizations, decision making and communication structures and the quantity and quality of their personnel.