Servetin yaygınlaştırılması politikaları çerçevesinde çok ortaklı anonim şirketlerde kurumsal yönetim modelleri ve Türkiye yansımaları
Corparate governance models of i̇ncorparated compani̇es and thei̇r role wi̇th i̇n the frame work of wealthy di̇strubuti̇on poli̇ci̇es and thei̇r reflecti̇ons to Turkey
  1. Tez No: 422254
  2. Yazar: ERKMEN ONBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPASLAN AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Ekonomilerin gelişmişlik düzeyi ile servetin toplumun tüm kesimlerine olan yaygınlığı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu enstrümanın sevetin yaygınlaşması alanında önemli rolünün oluşması için hem hukuki alt yapının , tasaruf seviyesinin ve destekleyici devlet politikalarının olması çok önemlidir. Mikro açıdanda şirketlerin organzasyonel yapılarınında çok paydaşlı bir operasyonu yönetmeye uyumlu olması gerekmektedir. Çok ortaklı anonim şirketler, ortak veya paydaş yapısının farklılığı , tüm kesimlerin farklılaşan beklentilerini karşılama zorunluluğu diğer şirket yapılarından ve onların hali hazırda yürütmekte oldukları yönetimsel bakış açılarının çok dışındadır. Bu nedenle kurumsal yönetim ilkeleri ve uygulamaları çok ortaklı ananonim şirketler için hayati önem taşıyan bir olgu olarak öne çıkmaktadır. Çok ortaklı anonim şirketler, makro açıdan servetin yaygınlaştırılması politikaları açısından önemli bir rol oynadıkları gibi mikro açıdan da yapılan bu işlemler vesilesi ile sermaye yapılarını güçlendirme ve daha ucuz maliyetli fon kullanabilme şansını da elde etmişlerdir. Bu fon ve kaynaklar firmaların hızlı büyümelerine ve yaratılan değerin artışını da hızlandırmışlardır. Gelişmiş ekonomilerde şirketlerin çok ortaklı anonim işletmeler olarak oluşmaları ve bu ortaklıkların sermaye piyasası yoluyla geniş bir ortak sayısına ulaşmaları ekonomiler açısından faydalı olduğu gibi sosyolojik olarakta kurumlara geniş kitlelerin paydaş olması, onların halk nezdinde daha da milli müesseler olarak hisedilmesine de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a positive relationship between the degree of economic development and the penetration of wealth. Existence of a favorable legal structure, a considerable level of savings and supportive state policies are other requirements that help to create the effective role of this instrument regarding the penetration of wealth. On the micro level, the organizational structure of the corporations need to be compatible to manage a multi stakeholder operation in both theoretical and practical dimensions. İncorparated companies which has many share holder differentiate from other corporate structures and management styles through their shareholder and stakeholder structure and the necessity to fulfill the needs of all parties. Due to this fact, the corporate management principles are vital requirements of aggregate corporations. While playing a very significant role in penetration of wealth at the macro level through these transactions, at the micro level aggregate corporations also have the chance to improve their capital position and use low cost funds. These funds and resources accelerate the growth of the corporations and the value created through them. In well developed economies, the establishment of aggregate corporations and these corporations meeting a large number of shareholders through capital markets, not only create great economical benefits, but also sociological benefits. As they have large masses as stakeholders, this gives them the perception of“national corporations”in public opinion.