Kapitalist devlet ve sınıflar arası ilişkiler: Özal Dönemi Türkiye'sinde patronaj ve devletin özerkliği meselesi
The relations between capitalist state and classes: The issue of patronage and autonomy of the state in Turkey during Özal period
- Tez No: 422321
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada kapitalist devlet ve toplumsal sınıflar arasındaki ilişkiler patronaj ve kayırmacılık ilişkileri özelinde incelenmektedir. Bu bağlamda 1980'li yıllardaki Anavatan Partisi iktidarındaki gelişmelerle sınırlanan bu çalışma, genel olarak kapitalist devletin toplumsal sınıflar karşısında özerk olup olmadığı sorunsalı üzerinde şekillenmiştir. Araştırmada öncelikle kapitalist devletin yapısı, özellikleri ve özgünlükleri üzerinde ayrıntıyla duran kuramsal yaklaşımlar irdelenmiştir. Toplumsal sınıflar ve devlet arasındaki ilişkilerin diyalektik bir metodoloji içinde çözümlenmesine dair bir model inşa edilirken, ampirik verilerin ve gözlemlerin sistemli bir şekilde değerlendirilmesine önem verilmiştir. Kayırmacılık ilişkileriyle bağlantılı olarak yolsuzluk ve rant kollama faaliyetleri de ele alınmış ve ilgili literatür, devlet ve sınıflar arasındaki kayırmacılık ilişkilerinin kavramsallaştırılmasında bir model inşa etmek amacıyla incelenmiştir. Son olarak 1980-1989 yılları arasında Özal hükümeti ve toplumsal sınıflar arasındaki patronaj ilişkileri nitel bir çalışmayla incelenerek, eldeki kuramsal tartışmalar ve modellemeler ışığında yorumlanmıştır. Bu çalışma dar anlamda, ilgili yıllarda Türkiye'deki devlet ve sınıflar arasındaki patronaj ilişkilerinin anlamlandırılmasıyla, bu döneme ilişkin literatüre önemli bir katkı sunma amacı taşımaktadır. Geniş anlamdaysa, kapitalist devlet ve sınıflar arasındaki ilişkilerin daha detaylı bir şekilde kuramsallaştırılması doğrultusunda etkili bir model kurulmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work examines clientelist relations and patronage within the perspective of the relations between capitalist state and social classes. In this context, this work that limited its scope with the developments during the rule of the Motherland Party in 1980's is formulated upon the issue of the autonomy of the capitalist state againts social classes. First of all, it examines the theoretical approaches dealing with the structure, features and genuineness of the capitalist state. While it attempts to establish a theoretical model aiming to analyze the relations between classes and the state via a dialectic methodology, it also puts emphasize on evaluating empirical data and observations in a systematic way. In accordance with the clientelist relations, it discusses rent-seeking activities and corruption and it scrutinizes the relevant literature for the purpose of conceptualizing the clientelist relations between classes and the state by means of a theoretical model. Finally, the clientelist relations and patronage between Ozal government and social classes in Turkey during 1980's is analyzed in a qualitative manner; and the findings are evaluated in the light of theoretical discussions and models.In the strict sense, this work aims to make a contribution to the literature of Ozal era with its emphasis on the clientelist relations between the state and classes in Turkey during 1980's. In broad terms, it contributes to establish an effective model for conceptualizing the relations between capitalist state and classes in detail.