Children's literature: Does it really exist?
Çocuk edebiyatı: Gerçekten var mıdır?
  1. Tez No: 422329
  2. Yazar: SEVDE PELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARPİNE MIZIKYAN AKFIÇICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı şu sorulara yanıt bulmaktır: Edebiyat çocuk ve yetişkinler edebiyatı olarak ayrılabilir mi? Çocuk edebiyatı gerçekten var mıdır? Bu soruların cevaplarını bulabilmek için, çocuk edebiyatı, bir terim olarak tanımın unsurlarının, tarihi geçmişinin ve iddia edilen alanının incelenmesi ile tartışılacaktır. Bu nedenle ilk olarak edebiyat bir terim olarak sözde unsurları ile beraber incelenecektir. İkinci aşamada çocuk edebiyatının iddia edilen tarihi belirtilmektedir. Üçüncü aşamada ise iddia edilen kapsamı tartışılacaktır. Devam eden bölümler gerçekten kaçış, biblioterapi, yaratıcı gücün yokluğu: sihirli gerçeklik ve crossover fiction konularını kapsamaktadır. Tez İngiliz Edebiyatı'ndan örnekler barındıracaktır. Tartışılan noktaları kanıtlamak için Philip Pullman'in His Dark Materials üçlemesi, William Blake'in Songs of Innocence and Experience eserinden iki şiiri ve J.M. Barrie'nin Peter and Wendy adlı eseri incelenecektir. Sonuç kısmında, çocuk edebiyatının bir terim olarak var olamayacağı, var olmaması gerektiği savunulacaktır. Bu tezin anahtar kelimeleri edebiyat, yazın, çocuk, yetişkin, değer olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find the answers of the following questions: Can literature be divided as children's and adults' literature? Does children's literature really exist? In order to find the answers to these questions, children's literature will be discussed as a term by analysing the characteristics of its definition, historical background and its fields. Therefore, first of all literature as a term will be examined with its supposed characteristics. Secondly, the supposed history of children's literature will be stated. And lastly, its supposed scope will be discussed. The following chapters will include escapism, bibliotherapy, non-existence of creation power: magical realism, and crossover fiction. The thesis will include examples from English Literature. In order to prove the discussed points,Philip Pullman's His Dark Materials trilogy, William Blake's two poems from Songs of Innocence and Experience, and J.M. Barrie's Peter and Wendy will be analysed. In the conclusion, it will be argued that a term as children's literature cannot and must not exist. Keywords of this thesis can be specified as literature, text, child, adult and value.