Erken modern dönemde Avrupa'da gıda-nüfus ilişkisi
The relation between food and population in early modern Europe
  1. Tez No: 422328
  2. Yazar: ORKUN ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dünya nüfusunun gideceği yer son zamanların en popüler tartışma konularından birisi olmuş durumdadır. Geleceğe yönelik öngörüler sunan teorilerin sınanması ise ancak geçmişin verileri üzerinde yapılabilmektedir. Nüfusa ilişkin teoriler, nüfus artışının sonuçlarına yaklaşımı itibarı ile iyimser ve kötümser olarak çok temel bir ayrıma tabi tutulmuştur. Bu çalışmada, söz konusu iyimser ve kötümser tezlerin, Avrupa nüfus tarihine ait verilerle sınanması amaçlanmış; bu teorilerin Avrupa tarihini ne derece açıkladığı yorumlanmaya çalışılmıştır. Kliometri tekniğine uygun olarak oluşturulan veriler ve analizleri yorumlanarak, nüfus-gıda ilişkisine dair yeni bir algoritma oluşturulmuştur. Nihayetinde, beslenme durumu ile nüfusa dair oranların değişimi incelenmiş ve gıda üretimi ile nüfus arasında dolaylı da olsa pozitif bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Projection of the world's future population becomes one of the most popular discussion topics in the recent times. Theories putting forward population forecasts could be tested only with historical datasets. These theories about population divide basically into two groups as optimistic and pessimistic according to approach to the possible results of population growth. In this study, testing of these optimistic/pessimistic dissertations with European population history datasets is aimed, and accuracy degree of these theories for European history is tried to interpret. A new algorithm about relation between population and nutiriton is organized with explication of datasets analyses which are created in keeping with cliometric techniques. Ultimately, change of nutritional status and rates about population is analyzed, and then an indirect positive correlation between food production and population is exposured.