Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecinde modernleşme, bireyselleşme ve virtüozite ilişkisi: Şerif Muhiddin Targan
Relationship between modernization, individualization and virtuosity during transition from the Ottoman period to the Republican era: Şerif Muhiddin Targan
  1. Tez No: 422386
  2. Yazar: BİLEN IŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. Ş. ŞEHVAR BEŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
Doğu ve Batı müzik geleneklerini genç yaşlarda etüt etmesi, Targan'ın virtüozitesinin kaynağını oluşturmuştur. Türkiye'nin toplumsal tarihi gelişim çizgisi içinde modernleşme olgusuna bağlı olarak bireyselleşme, virtüozite olgusuyla ilişkilendirilerek Targan'ın sanatının ve icrasının Osmanlı-Türk müziği içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bir geçiş dönemi sanatkârı olarak incelenmiş, yaşadığı dönemin sosyo-kültürel dönüşümlerindeki köprü rolü ve solist yönü disiplinlerarası yöntemle analiz edilmiştir. Müzikoloji, sosyoloji ve tarih disiplinlerinin kesiştiği noktalarda Targan'ın müzikal portresi ve mirası ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Böylelikle onun Osmanlı-Türk modernleşmesinin müzikal yansımalarından biri olarak bireysel icrasının virtüoz kimliğini belirleyen en önemli etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
He studied Eastern and Western musical traditions from a very early age which laid the foundations of his virtuosity. The study views Targan as an artist of a transition period and offers an interdisciplinary analysis of his bridging role in the sociocultural transformations of his age. The musical portrait and heritage of Targan are evaluated in detail through a joint perspective of musicology, sociology and history. The conclusion is that his individual performance, a musical reflection of Ottoman-Turkish modernization, was the most important factor that defined his identity as a virtuoso.