Sonic timeline: Sonification of chronological information and its possible contribution to research in rhythm
İşitsel zaman çizelgesi: Kronolojik verilerin sese çevrilmesi ve ritim araştırmalarına olası katkıları
  1. Tez No: 422385
  2. Yazar: MEHMET CEVDET EREK
  3. Danışmanlar: PROF. Ş.ŞEHVAR BEŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, gündelik hayat ritimlerinin kavranabilmesi için ses ortamının kullanılması ile ilgilidir. İlk kısımda“Ritimanaliz”düşüncesi ve ölçülen zaman ile ilişkisi tartışılmaktadır. Görsel temsile ve özellikle zaman çizelgelerine odaklanan literatür araştırmasını içeren ikinci kısım, ölçülen zamanın görsel ve işitsel temsilleri arasında bir bağ kurmayı amaçlamaktadır. Üçüncü kısımda seslerin zaman bildirimi için kullanılması konusu üzerine gözlemler yapılmış ve verileri sese çevirme (sonification) alanının tanımlamaları ve yöntemleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde 'İşitsel Zaman Çizelgesi' oluşturmak için bir yöntem önerilmiş ve uygulama örneği sunulmuştur. Tez sahibi tarafından 2003-2010 yılları arasında sanat alanında yapılan deneylerin belgelenmesi ve tartışılması da teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the uses of sound in order to conceptualize rhythms of everyday life. It discusses“Rhythmanalysis”and its relation to measured time. Through literature research in visual representation, with special focus on timelines, a connection between visual and sonic representations of measured time is established. Use of sounds for transferring temporal information along with definitions and methods of the field of sonification are studied. A method to construct“Sonic Timeline”is proposed and applied on an example. Documentation of experimentation in the realm of art held by the thesis holder between 2003 and 2010 is included.