İcra Hukukunda takip talebi
Request to issue enforcement proceedings in Execution Law
  1. Tez No: 422398
  2. Yazar: SÜMEYRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Borçludan alacağını vadesinde alamayan alacaklının, cebri icra organları vasıtasıyla alacağına kavuşmak ve takip prosedürünü başlatmak için cebri icra organlarına yaptığı başvuruya takip talebi denir. Alacaklı takip talebinde bulunmadan icra takibi başlamayacağı gibi devamındaki takip işlemleri de gerçekleşmeyecektir. Bu açıdan takip hukukunda, takip talebi çok büyük bir öneme haizdir. Bütün bir takibi etkileyecek öneme sahip olan takip talebinin, içeriğinde yer alması gereken unsurların eksiksiz bir şekilde gösterilmesi gerekir. Takip talebinin unsurlarında eksiklik olması halinde, takip talebinin geçerli olup olmayacağının tespiti önemlidir. Çünkü geçersiz bir takip talebi, hukuki sonuç doğurmaz. Geçerli bir takip talebi ise takip hukuku ve maddi hukuk açısından birçok sonuç doğurur. Ayrıca takibin devamındaki işlemlerin yapılabilmesi, başlangıçta takip talebinin yapılmasına bağlı olduğundan, diğer takip işlemlerine bağlanan sonuçların hepsi bir nevi takip talebinin sonucu olacaktır.
Özet (Çeviri)
The application that the debtee who cannot receive his receivable at due date made to enforcement bodies in order to start enforcement proceeding and to clear his receivable through enforcement bodies is called“request for proceeding”. Unless the debtee requests proceeding, execution proceeding will not begin and other following proceeding processes will not be carried out. In this respect, request for proceeding possesses a great importance in execution proceeding law. The elements that must be included in the content of the proceeding request having importance that will affect whole proceeding must be shown completely. In case that elements of the proceeding request lack, it is important to determine whether the proceeding request will be valid or not. This is because; an illegal proceeding request has no legal significance. A legal proceeding results in many consequences in terms of execution proceeding law and substantive law. In addition, carrying out the processes following the proceeding depends on making request for proceeding at the beginning; therefore, all results depending on other proceeding processes will be results of the proceeding request in some way.