Türk Ceza Kanunu'nda iftira suçu
The crime of calumny in the Turkish Penal Code
  1. Tez No: 422406
  2. Yazar: AHMET SELÇUK SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONURSAL CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İnsanlar toplum halinde yaşama şeklini benimsemeleriyle birlikte, oluşturdukları toplumun huzur, güven ve devamını sağlamaya yönelik bir takım düzenlemelere ihtiyaç duymuşlardır. Bu ihtiyaç dolayısıyladır ki bazı davranışları, bu birlikteliği tehdit eder mahiyette kabul edip suç olarak belirleme ve cezalandırma yoluna gitmişlerdir. İnceleme konumuzu oluşturan iftira suçu da bu amaçla, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ikinci kitabını oluşturan“Özel Hükümler”in dördüncü kısmında yer alan“Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler”üst başlığı altında, ikinci bölümde yer alan“Adliyeye Karşı Suçlar”alt başlığı altında 267. maddede düzenleme altına alınmıştır. İki bölümden oluşan çalışmamızın“Genel Bilgiler”başlıklı 1.bölümünde“Kavram, Tarihsel Gelişim, Karşılaştırmalı Hukukta Düzenleniş Biçimi, Korunan Hukuki Menfaat, ETCK ile Karşılaştırılması ve Benzer Suçlardan Farkı”üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın esas sütununu oluşturan“5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu Çerçevesinde İftira Suçu”başlıklı 2.bölümünde ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun sistematiğine uyularak suç tipi derinlemesine incelenmiş ve konu hakkında spesifik örnekler verilmek suretiyle, alternatif görüşler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the humans have started living in societies they have found it necessary to make some sort of requirements to ensure the safety, peace and future of these societies. As a part of these requirements they have seen some actions as a threat to these societies and determined these actions as a crime and decided to impose punishments against them. The crime of calumny has been regulated under the title of“Special Provisions”in the“Offenses Against Nation and State and Final Provisions”part of the“Offenses Against The Judicial Bodies or Court”chapter of these codebook of the Turkish Penal Code No 5237. Our study is composed of two parts. In the first part of this study, which is entitled“General Information”, it is emphasized what is to be understood by the terms“Concepts, History, Comparative Law Configuration Format, Protected Ground and Similarly The Crime Through Comparison With ETCK”within the context of criminal law. In the second part of our study, which is entitled“The Crime of Calumny in the Turkish Penal Code”and which constitutes the main pillar of our work, the crime type is thoroughly examined in accordance with the systematic of the Turkish Penal Code No 5237 and it is endeavoured to present the alternative opinions by providing specific examples regarding the topic.