Ceza Muhakemesi Hukukunda bilirkişilik
The expert witness in criminal procedure law
- Tez No: 422407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ceza muhakemesinde çözümü uzmanlık gerektiren hukuki sorunlara ilişkin olarak bilirkişiye başvurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ceza muhakemesinde faaliyet gösteren bilirkişilik kurumunu araştırmak, kanuni düzenlemeler ile uygulamada ortaya çıkan problemleri tespit etmek ve bunlara ilişkin çözüm üretmek, tezimin amacını oluşturmaktadır. Birinci bölümde, bilirkişi kavramı ve bilirkişinin sahip olması gereken nitelikler incelendikten sonra, bilirkişiliğin ve bilirkişi görüşünün hukuki niteliği çeşitli görüşler ve tartışmalar çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci bölümde; bilirkişiye başvurulabilecek haller incelenmiş, bu husustaki genel kural ortaya konulduktan sonra, bilirkişiye başvurma zorunluluğu ile başvurmanın yasak olduğu durumlar ile kanunda zorunluluğun ayrıca belirtildiği haller ayrı ayrı incelenmiş ve bilirkişinin atanması ve atanma usulü değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde bilirkişinin yetkileri, yükümlülükleri ve sorumlulukları da ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bilirkişi incelemesi, bilirkişi görüşünün sunulması, yetkili mercilerce bilirkişi raporunun değerlendirmesi ve bilirkişi tarafından hazırlanan bu raporun bağlayıcı niteliği incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde uzman mütalaası kavramı ve buna ilişkin değerlendirmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In criminal law, it is required to apply to an expert regarding issues solutions of which require expertise. Researching the notion of expertise operating in criminal law, defining the problems that emerge in legal regulations and in application and finding solutions for these constitute the main purpose of our thesis. In the first chapter, after studying the expertise concept and qualifications that an expert requires to have, legal nature of expertise and expert opinion were discussed within the framework of various views and arguments. In the second chapter, the cases where one would apply to an expert were studied, having established the general rules regarding this matter, the cases where it is obligatory and forbidden to apply to any expert and then the cases where the obligation is particularly specified in law were studied separately and the assignment and assignment procedures for experts were considered. Besides, authority, obligations and liabilities of the experts were discussed in this chapter. In the third chapter of the study, expert examination, presentation of expert opinion, assessment of expertise report by the authorities and restrictions of this report by the experts were discussed. The concept of expert opinion and considerations regarding this subject were also studied in this chapter.