Türk Ceza Kanununda iftira suçu
The crime of calumny in the Turkish Penal Code
- Tez No: 671869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezimizin konusu 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 267.maddesinde düzenlenmiş olan iftira suçudur. Çalışmamızın amacı, iftira suçunun kapsamını, bu kapsama giren fiillerin neler olduğunu hem doktrin hem de yargısal içtihatlardan da faydalanarak ortaya konulmasıdır. Çalışmamızda öncelikle iftira suçunun unsurları belirlenmiştir. Bu yöntemle hangi fiillerin bu suç kapsamına girebileceği tespit edilmiştir. Yine iftira suçunun benzer suç türleri ile ayrımlarından bahsedilmiştir. İftira suçu hakkında yapılmış çalışma sayısının sınırlı olması sebebi ile yargısal içtihatlardan çoğunlukla faydalanılmıştır. Bu yöntemlerle iftira suçuna ilişkin tartışmalı hususlar belirlenmiştir. Bu tartışmalı hususlara ilişkin yazarların görüşleri ve uygulamaya yönelik kararlardan bahsedilerek, kendi görüşümüzün de eklenmesi yöntemi ile belirlenen sorunlara hukuka uygun çözüm yolu bulunması amaçlanmıştır. Anayasa Mahkemesi tarafından iftira suçuna dair verilen iptal kararları ilgili bölümlerde değerlendirilerek, kanun koyucuya yapılacak yeni düzenlemelerde yol gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the crime of slander which is regulated in article 267 of the Turkish Panel Code No.5237. Our study aims to reveal the scope of the crime of slander, what the acts included in this scope are, by making use of both doctrine and judicial jurisprudence. In our study, first of all the elements of crime of slander were determined. Which actions are related to this crime is analyzed with this method. In addition, it is mentioned what are the differences between the crime of slander and other similar offenses. As the number of studies about the crime of slander is limited, it is benefited from jurisprudence. With these methods, the controversial matters related to crime of calumny is stated. It is aimed to find solutions regarding the law by adding our opinions of the writers and the applicable decisions. The cancellation decisions given by the supreme court related to law of calumny are analyzed in sections and tried to give guidance to legislators with new regulations.