Döviz kuru değişimlerinin firma performansına etkisi
Effect of foreign exchange rate changes to the firm performance: the case of Turkey
- Tez No: 422414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ACAR BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ulusal paranın yabancı para cinsinden değeri şeklinde tanımlanan döviz kurları önceleri uluslararası mal ve hizmet alım satımlarına göre belirlenirken, teknolojinin gelişmesi sonucunda para piyasaları kurların ayarlanmasında daha etkin hale gelmiştir. Bu bakımdan küreselleşme ile ekonomik belirsizliklerin arttığı bir ortamda ekonomideki en önemli gösterge ve fiyatlardan biri döviz kurudur. Bu çalışmanın amacı, döviz kurundaki değişimlerin firma performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda Borsa İstanbul 100 Endeksi'nde 2006-2014 yılları arasında işlem gören imalat ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren 42 firma seçilmiştir. Yıllık reel döviz kuru endeksindeki değişimler hesaplanmıştır. Piyasa performansının ölçülmesi için firmaların faaliyet raporlarından aktif ve özsermaye karlılıkları, kullanılan net kaynağın getirileri ve hisse senedi getirileri hesaplanmıştır. Tahmin yöntemi olarak ise panel veri analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda reel döviz kuru endeksindeki değişimin aktif karlılığına, öz sermaye karlılığına ve kullanılan net kaynağın getirisine istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak, reel döviz kuru endeksindeki değişimin hisse senedi getirisi üzerinde pozitif anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Exchange rate, which is defined as the value of national currency in terms of foreign currency, used to be determined on the basis of international goods and services trade; however, with the development of technology, money markets became more effective in the determination of exchange rates. In this respect, foreign exchange rate is one of the most critical indicators in economy in the current global economic environment, where uncertainties have increased. This study aims to explain the effects of changes in foreign exchange on the performance of firms. In this context, 42 companies were selected which were in operation in Istanbul Stock Exchange 100 Index and traded in the manufacturing and trade sectors between the years 2006-2014. Annual changes in real exchange rate index were calculated. To measure the market performance, the profitability of assets and equity, revenues from the net resources used and returns on equity were calculated from the annual reports of the companies. The panel data analysis was used as the method of estimation. In conclusion, it was found that changes in the real exchange rate did not have a statistically significant effect on return on assets, return on equity and return on net resources used. However, it was shown that changes in real exchange rate index had a positive and significant effect on stock returns.