Kültürlerarası iletişim dili sembol ve Doğu Akdeniz uygarlıkları heykel sanatındaki bildirişimi
- Tez No: 42242
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLAY TEZONAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
I ÖZET Kültürlerarası iletişim Dili Sembol ve Doğu Akdeniz Uygarlıkları Heykel Sanatındaki Bildirişimi konulu bu çalışmada sembol ve sanat arasındaki ilişki incelenmektedir. Zihnimizin verilerinin somut göstergeleri olan ve otomatik olarak ortak bilinçdışı tarafından üretilen semboller; görünmeyeni, duyumsanabileni, fizik ötesini, sonsuzluk ve süreklilik hakkındaki tüm kavrayışları ifade ederler. Toplumsal bir varlık olan insanoğlunun, kendini ve doğayı gözlemlemesi, çevresinden aldığı enformasyonlarla sürekli irdeleme ve araştırması, becerilerinin, sözel ve düşünsel faliyetlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu da onu doğal olarak yaratıcılığa teşvik etmiştir ve doğadan edindiği bilgilerin ışığında bilinçaltının imgelerini sembollerin dili ile ifade etmeyi yeğlemiştir. Bilinçli bir simgeci yaklaşımla belleğindeki imgeleri, doğa gerçeklerini, din, mitos, büyü ve sanat birlikteliği içinde en etkili iletişim aracı olan Heykel sanatı ile somutlaştırmıştır. Tarih öncesinden günümüze, düşün dilinin biçim dili aracılığı ile aktardığı mesaj ve bilgiler, en çarpıcı örneklerini gördüğümüz, Doğu Akdeniz bölgesi Heykel sanatındaki semboller ve biçimler aracılığı ile bize ulaşmıştır. Bu bölgedeki uygarlıkların yapıtları yaşamsal ve düşünsel gerçeklere ilişkin temaları, (heykel sanatı bağlamında incelendiğinde) Antik Yunan'la başlayan doğayı yansılama (mimesis) eğiliminin aksine, stilizasyonlarla sembolize etmektedirler. Bu uygarlıkların sanatlarında estetik ölçü batılı değer yargılarınca göz önüne alınan benzetme çabası değil kavramların uygun semboller ve stilizasyonla biçime dönüşmesidir. Konunun karmaşık yapısından dolayı bu çalışmada, genel olarak semboiün tanımından sonra ilgili konu başlıkları altında; bilinçaltı ve sembol - dil, düşünce ve hareket simgeciliği - mitosların simgesel düşüncedeki önemi - yaratıcılığın kökenleri - sanat büyü ve sembol - Doğu Akdeniz Heykel Sanatında simgesel biçimlenmeler ve günümüz Heykel sanatındaki simgesel yaklaşımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This thesis will examine the language and symbols of cultural communication and the influence of east-Mediterraean civizations on sculpture. Additionaly, the cultural relationship among symbols, languege and art will be studied. Symbols, the concrete sings of our minds'data are produced automatically by the unconsciousness and express the unseen, the metaphysical and the whole concepts of eternity and continuity. As the individual is a social creature, his/her observation of himself/herself and nature and his/her examination of the information he/she gathers from his neighborhood causes the development of his/her mental activities and his/her skills. This, naturally, encourages him/her to be creative and whit the help of the information he/she acquires from nature, he/she seeks a way to expressthese observations and subconscious images. Thus, Symbols have devaloped wiht a reasonnable symbolist approach and individual can make natural realities and concrete images trough the sculpture. From the pre-historic times to present day, messages of mental language are transported by formal language and these messages reached us by means of symbols and forms mostly seen in east Mediterranean sculpture art, in this region's art, themes of the mental realities and of life are symbolized as stylization instead of imitating nature (mimesis) which is mostly found in Ancient Greece, in East Mediterranean art, the esthetically criterion is not the imitation effort but the changing concepts of forms with suitable symbols and stilization. in this study, due to the griftness of the subject, in the realm of the definition of symbols, subconscious and conscicous trought, linguistics and actions are explored, in addition the importance of myths in symbolical trought, the roots of creativeness-art, the magician symbol- symbolic formations of East Mediterranean Sculpture and symbolic approaches in contemporarysculpture are studied.