Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinde dinî motifler üzerine bir araştırma
A research on reli̇gi̇ous moti̇fs i̇n Turki̇sh folk narrati̇ves Anatoli̇a area
  1. Tez No: 422467
  2. Yazar: HALİL BUNSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türk halk edebiyatı, yüzyıllardır bu milletin tüm duygu ve düşüncelerine çeşitli sözlü ürünlerle tercüman olmuştur. Öyle ki halk edebiyatı, her yaştan ve cinsiyetten kişilere hitap eden ürünlere sahiptir. Bu ürünler arasında bulunan halk hikâyeleri de büyük bir öneme sahiptir. Çünkü halk hikâyeleri anlatıma dayanan bir türdür. Bu hikâyelerde genel olarak aşk ve kahramanlık konuları işlenir. Milletimiz tarih sahnesinde var olduğu günden beri bu konulara büyük bir ilgi göstermiştir. Hikâyeleri, özellikle dinlemeyi ve okumayı çok sevmiştir. Bu çalışmada Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinde yer alan dinî motifler incelenmiştir. Hikâyelerde tespit edilen dini motifler ana ve alt başlıklar halinde tasnif edilmiştir. Bu başlıklarda motiflerin tanımları verilmiştir. Daha sonra bu motiflerin hikâyelerde nasıl kullanıldıkları gösterilmiştir. Çalışmamızda hikâyelerde daha çok İslami motiflerin olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda gerek âşıkların gerekse anlatıcıların hikâyelerde İslami motifleri eğitici ve öğretici bir şekilde kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkish folk literature has been interpreter of this nation's all the thoughts and feelings with oral products in several centuries. So that, folk literature has the product which appeal to people of all ages and sexes. Folk stories that found in these products have also great importance. Because folk stories are kinds of based expression. In generally, love and heroism of issue are processed at this story. Our nation is tremendous interest showed in this issue since it was there on the stage of history. Especially, listening and reading of stories are liked. In this study, religious motifs were examined that in the Anatolian located Turkish folk stories. The religious motifs are detected in the story have been classified into main and sub-headings. The description of motifs is given in this topics. Later, how these motifs used has been shown in the storıes. In our study, it was mostly found Islamic motifs in the sories. At the same time, Islamic motifs were used as educational and tutorial are shown at poet and narrator's stories.