Denizli ili Pamukkale ilçesinde yapılmakta olan tığ oyası ve iğne oyalarının grafiksel açıdan incelenmesi
Graphical examination of crochet lace and needle lace to be performed in Deni̇zli̇ province Pamukkale sub-province
- Tez No: 422553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma, Denizli ili Pamukkale İlçesinde bulunan tığ oyası ve iğne oyası ile yapılmış ürünlerin; teknik, bezeme konusu, araç-gereç, kompozisyon, renk, tasarım, kullanım alanları ve yöresel özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Denizli İli Pamukkale İlçelerinde bulunan 100 adet tığ oyası ve iğne oyası ürün oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında hazırlanan bilgi formu Denizli İli Pamukkale İlçesinde uygulanmış ve bu bilgilerin istatistikleri tablolar haline dönüştürülerek değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları bölümünde sunulmuştur. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır . Araştırma bulgularından elde edilen verilerin sonunda bireylerin çoğunluğunun tığ oyasında araç olarak tığ, iğne oyasında ise iğne kullandıkları görülmüştür. Gereç olarak tığ oyalarında çoğunluğunun naylon iplik, iğne oyalarında ise ipek iplik kullanıldığı anlaşılmıştır. Yörede tığ oyası ve iğne oyası yapımında teknik olarak tığ oyasında zincir tekniği, iğne oyasında ise zürafa tekniğinin kullanıldığı belirlenmiştir. Renk olarak çoğunluk tığ oyalarında beyaz rengin, iğne oyalarında ise yeşil rengin kullanıldığı görülmüştür. Kompozisyon sisteminde tığ oyalarında tekrar ilkesinin kullanıldığı iğne oyasında ise büyük bir çoğunluğunun değişken tekrar ilkesinin kullanıldığı görülmüştür. Bezeme türlerinden ise tığ oyaları ve iğne oyalarında çoğunluğunun geometrik bezeme türünün kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yörede bireylerin yaptıkları tığ oyalarında ve iğne oyalarında çoğunluğunun yarım daire formunu kullanarak geometrik formlar ile gelenekselin bütünleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the technique, ornament theme, tools-apparatus, composition, fields of use and local characteristics of the products which were made with crochet lace and needle lace Pamukkale sub-province of Denizli Province.The sample of the research consists of 100 pieces of crochet laces and needle laces in Pamukkale sub-province of Denizli Province. The information form to be prepared was applied for the collection of data in Pamukkale sub-province of Denizli Province and the information statistics were converted into tables to assess. It is presented in the research findings. This is a descriptive research. As a result of the data from the research findings, it was seen that majority of the individuals use needle for needle lace and crochet for crochet lace. It was understood that the nylon thread is mainly used for crochet lace and the silk thread is mainly used in needle lace. It was determined that the chain technique was employed for crochet lace and the giraffe technique was employed for needle lace in the region. The white colour is mainly used in crochet lace and the green colour is mainly used in crochet lace, as it was seen. While the repetition principle is being used in the composition of crochet lace, most of the needle lace the variable repetition principle is used in needle lace, as it was observed. For the ornament, most of either needle lace or crochet lace use geometrical ornament as it was detected. Also, it was seen that many of the crochet lace and needle lace in the region integrate with traditional form by using geometric form, especially the semicircle geometric form.