Sanat ve tasarım bağlamında tekstil yüzeylerinde bipolar bozukluğun ifadesi
Expression of bipolar disorder on textile surfaces in the context of art and design
  1. Tez No: 422554
  2. Yazar: NİHAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmada sanat, tasarım ve tekstil yüzeyleri kavramları incelenmiştir. Sanat, tasarım ve tekstil, insan yaşımın her anında var oluşunu sürdürmektedir. Bu varoluşta insanın duygularının önemli bir rolü olduğundan yola çıkılarak, bipolar duygu durum bozukluğu (iki uçlu bozukluk), tekstil kullanılarak resimsel bir dil ile ifade edilmeye çalışılmıştır. Tekstil, bipolar bozukluğun metaforu olarak kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak 20.yüzyıldan itibaren süregelen sanat akımları ve olayları çerçevesinde çağdaş sanat kavramının içeriği araştırılmıştır. Günümüz sanat anlayışının malzemeye, biçime ve içeriğe yaklaşımı irdelenmiştir. Aynı dönemsel sınırlar çerçevesinde tasarım olgusunun gelişim ve değişim süreçleri araştırılmıştır. Sanat ve tasarım olguları kapsamında, tekstil kavramı incelenmiştir. Tekstilin her iki alanda da kullanımının biçimsel ve tarihsel süreçleri aynı zamanda amaçları araştırılmıştır. Elde edilen verilerin düzenlenmesinin, uygulanacak çalışmalarda açıklayıcı ve yol gösterici nitelikte olabilmesi amaçlanmıştır. Taşkınlık (mani) ve çökkünlük (depresyon) olarak iki zıt duygunun yaşandığı bipolar bozukluğun ifadesine yönelik yapılan çalışmalar; tuval üzerine akrilik, tuval üzerine dijital baskı, tuval üzerine karışık teknik ve sıkıştırılmış elyaf üzerine karışık teknik kullanılarak hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sanat, Tasarım, Tekstil yüzeyleri, Bipolar bozukluk
Özet (Çeviri)
In this thesis, art, design and textile surfaces concepts were examined. Art, design and textiles, continues its existence every moment of my human age. The basis of this existence is an important role of the emotions of people, the expression of bioplar disorder has been done by using textile with a pictorial language. The textile is used as a metaphor for bipolar disorder. In this study, firstly the meaning of the concept of contemporary art has been investigated in the frame of arts movements from 20th century until these days. The approaches to the form and material, in the frame of contemporary art, were examined. Developments and change processes of design case was investigated by the same periodic boundaries. Cases covered by art and design, textile concept was investigated. The use of textile metarial has been examined in the context of art and design, according to its form and historical processes. Also the aim of using textile in art has been examined. The organization of the data obtained in studies aimed to be applied and to be guided by its descriptor. Acrylic painting, digital printing and mix-media techniques were used for expression of bipolar disorder which has manic and depressive periods. Key Words : Art, Design, Textile surfaces, Bipolar disorder