Personel memnuniyetinin iş verimliliği üzerine etkisi: Gümrüksüz satış mağazasında bir uygulama
Staff satisfaction's impact on productivity of work: An aplication in duty free
  1. Tez No: 422576
  2. Yazar: BİRKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin temel amacı özel gümrüksüz satış sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde çalışanların memnuniyetlerinin ölçülmesi ve bu kişilerin memnuniyet düzeylerini belirleyen faktörlerin araştırılmasıdır. Bu amaçla çalışmaya 48 kişi alınmıştır. Çalışmaya alınan kişilerin sosyodemografik özellikleri hazırladığımız bir formla değerlendirilmiştir. Ayrıca İş Tatmini, Verimlilik ve Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak çalışanların iş tatmini, verimlilik ve tükenme düzeyleri ölçülmüştür. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda iş tatmini ile verimlilik arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Tükenme düzeyleri ile iş tatmini ve verimlilik arasında ise negatif bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgular özel gümrüksüz satış sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde çalışanların memnuniyet düzeylerinin iş tatmini ve tükenme düzeyleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis special duty-free sector measurement of satisfaction of employees in companies and to investigate the factor that determine the level of satisfaction is. For this purpose, a total of 48 people were taken to work. Sociodemographic characteristics of persons who received the study preparad in a form that was evaluated. İn addition to job satisfaction scale, efficiency, scale and the scale of the job satisfaction of employees using the burnout, productivity and exhaustion levels were measured. Statistical evaluation as a result of job satisfaction was found a positive relationship between productivity with. Exhaustion levels with job satisfaction and productivity is found a negative relationship between. These findings are special duty-free sector satisfaction levels of job satisfaction of employees in companies and exhaustion levels have shown that associated with.