Sıçan aortasında endotelyum kaynaklı gevşemeler üzerine c vitamininin etkisi
Effects of vitamin c on endothelium-dependent relaxation in rat aorta
- Tez No: 422584
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN LEVENT ÜSTÜNES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sağlıklı bireylerde, damar yatağındaki endotelyumdan nitrik oksit salıverilir ve nitrik oksit vasküler düz kas üzerinde gevşetici etkiler yapar. Hipertansiyon, ateroskleroz ve diyabet gibi vasküler hastalıkların endotelyumdaki bozulma ile ilişkili olduğu pek çok çalışmada gösterilmiştir. Klinik çalışmalar C vitamini (askorbik asit)'in endoteyuma bağlı gevşeme yanıtlarındaki azalmayı restore ettiğini göstermiştir. Oksidatif stresin ateroskleroz patojenezinde rol oynayabileceği yolundaki görüşler son yıllarda destek bulmaktadır. Oksidatif stres sonucu türeyen süperoksit anyonlarının nitrik oksitin hızlı yıkılımına yol açtığı ve gevşetici etkisini yitirmesine neden olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Bu durum doğal bir antioksidan olan C vitamininin önemini artırmaktadır. Bu bilgiler ışığında, izole sıçan aorta preparatında gerçekleştirilen çalışmamızda, C vitaminin damar düz kası üzerinde doğrudan gevşetici bir etkisinin olup olmadığı; eğer böyle bir etkiye sahipse bunda endotelyum ve NO'nun rolünün ne olduğu ve antioksidan özelliğinin endotelyumu oksidatif stresin bozucu etkilerine karşı koruyup korumadığı araştırılmıştır. Askorbik asit, sıçan aorta ringlerinde konsantrasyona bağlı olarak artan gevşeme yanıtları meydana getirmiştir. Bir gevşeme yanıtının esasen iki ayrı fazdan oluştuğu belirlenmiştir. Birinci fazın 100-300 mM aralığında maksimuma ulaştığı (%28±4) ve endotelyumun sıyrılması (%10±2) veya L-NA (%13±3) ile inkübasyon sonucu önemli ölçüde inhibe olduğu gösterilmiştir. İkinci faz gevşeme yanıtı yaklaşık 1 mM konsantrasyon düzeyinde başlamış ve 3 mM'da maksimuma (%70±4) ulaşmıştır. İkinci faz gevşeme yanıtlarının daima izole organ banyosu çözeltisinin pH'sındaki düşüşle eş zamanlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Human arteries show endothelial dysfunction in a variety of conditions, including atherosclerosis, hypercholesterolemia, smoking and hypertension. This dysfunction manifests as a loss of endothelium dependent vasodilation to acetylcholine or shear stress, and is typically associated with decreased generation of nitric oxide (NO) by the endothelium. It has been shown that vitamin C (ascorbic acide), when infused or chronically ingested improves the defective endothelium-dependent vasodilation present in these clinical conditions. Since oxidative stress inhibits the biological activity of NO, vitamin C as an antioxidant may be protective. In this study, we investigated the ability of ascorbate to protect the loss of endothelium-dependent relaxation by reaxtive oxygen species and we also examined its relaxant effects on vascular smooth muscle. An oxidant stress applied to rat aortic rings by the electrolyses of the bathing solution (20 mA, DC current, 5 min).