Gebe ve gebe olmayan kadınlarda B Grubu Streptokok kolonizasyonunun araştırılması
Investigation of Group B Streptococcus colonization in pregnant and non-pregnant women
  1. Tez No: 422602
  2. Yazar: TUBA KAYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
GBS'lar 1960'lardan beri sepsis ve menenjitle seyreden ciddi yenidoğan infeksiyonlarının önemli bir nedenidir. Anneden bebeğe vertikal geçiş intrauterin asenden yolla ve doğum sırasında olur. Hastane veya toplumsal kaynaklı infeksiyonlar daha azdır. Kadınlarda GBS taşıyıcılık oranı sosyal ve coğrafi faktörlere göre değişebilir. Bu çalışma ile ülkemizde GBS kolonizasyon sıklığının saptanarak, GBS'lara bağlı neonatal ve maternal morbidite ve mortaliteyi azaltacak sağlık politikalarını geliştirmek için gerekli epidemiyolojik araştırmalara katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Eylül 2001 ile Nisan 2002 tarihleri arasında SSK Ankara Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi Gebe polikliniğine başvuran 2. ve 3. trimestırdeki 183 gebe ve jinekoloji, infertilite ve aile planlaması polikliniklerine başvuran üreme dönemindeki gebe olmayan 81 kadın hasta olmak üzere toplam 264 olguda GBS taşıyıcılığı araştırılmıştır. Olgulardan vajinal ve rektal sürüntü örnekleri alınarak selektif besiyerlerine ekilmiştir. GBS taşıyıcılığı ile sosyoekonomik durum, gebelik sayısı, yaş, eğitim durumu, rahim içi araç kullanımı ve cinsel yaşam arasındaki birlikteliği araştırmak üzere her olgu için ayrı bir bilgi formu doldurulmuştur. Yüz seksen üç gebede %1.63 oranında vajinal kültürde GBS izole edilmiştir. Gebe olmayan oolgularda %1.23 oranında GBS izole edilmiştir. Toplam 264 olgudaki insidans %1.51 bulunmuştur. Hiç bir olguda rektal GBS izole edilmemiştir. Çalışma sonucunda yaş, gebelik sayısı ve eğitim durumunun taşıyıcılık oranını etkilediği, cinsel ilişki sıklığı ve RİA kullanımının taşıyıcılığa etkisi olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada maternal kolonizasyon oranı düşük bulunmuştur. Ayrıca her kolonize yenidoğanda GBS'lara bağlı enfeksiyon görülmemektedir.Bu koşullarda ülkemizde her gebede rutin kolonizasyon taramasının maliyet-yarar açısından çok efektif olmadığı düşünülmüştür. Ancak GBS enfeksiyonu riskini artıracak bir durum söz konusu olduğunda kolonizasyon tespiti ve tedavisinin yapılmasının daha etkin olacağı düşünülmüştür. Ülke genelinde yapılacak çok merkezli, kontrollü çalışmalarla taşıyıcılık oranı ve serotip dağılımının saptanarak, yenidoğan sepsis ve menenjitlerinde GBS sıklığının belirlenmesi ve ülkemizde bu enfeksiyonlara karşı alınması gereken önlemler için daha net veriler elde edilmesi ve bir sağlık politikasının geliştirlmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
GBSs are among the causative organisms of serious neonatal infections with a course of sepsis and meningitis since 1960s. Vertical transmission from mother to infant is through the intrauterine ascendant route or occurs during the birth. Hospital or community-acquired infections are less frequent. The rate of GBS carriage in women can vary according to social or geographical factors. This study aims at determining the incidence of GBS colonization incidence in our country and to contribute to the epidemiologic researches required for the development of healthcare policies that will reduce neonatal and maternal morbidity and mortality related to GBSs. For this purpose, GBS carrier status was investigated in 264 cases in total, out of which 183 were pregnant women in their 2nd or 3rd trimesters who applied to SSK Ankara Obstetrics and Gynecology Hospital Pregnancy Outpatient Clinic, and 81 were non-pregnant patients in their fertile periods who had applied to gynecology, infertility or family planning outpatient clinics between September 2001 and April 2002. Vaginal and rectal swabs taken from the cases were cultured on selective media. An individual information form was filled for each patient to investigate the relation of GBS carrier status with socio-economic status, number of pregnancies, age, educational status, intrauterine device use and sexual life. GBS was isolated in vaginal culture in 183 pregnant women with a rate of 1.63%. GBS was isolated in non-pregnant women with a rate of 1.23%. Incidence in the total group of 264 cases was found as 1.51%. Rectal GBS was isolated from none of the cases. It was determined at the end of the study that age, number of pregnancies and educational status affected the carrier status, while frequency of sexual intercourse and IUD use did not affect the carrier status. In conclusion, the rate of maternal colonization rate was found low in this study. Furthermore, GBS-related infections are not seen in every colonized neonatal. It has been concluded that carrying our routine screening for colonization will not be very cost-effective in every pregnant woman in our country under such conditions. However, it is also thought that determining and treating colonization will be more effective in cases with increased risk of GBS infection. It has been concluded that the carrier status rate and serotype distribution should be determined with multicenter and controlled studies to be carried out throughout the country, GBS incidence in neonatal sepsis and meningitis cases should be determined to obtain clearer data for the measures that must be taken against such infections and a healthcare policy should be determined.