İnflamatuvar barsak hastalıklarında serum hepsidin seviyelerinin, hastalık aktivitesi, anemi parametreleri ve inflamatuvar belirteçlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum hepcidin levels, disease activity, anemia parameters and inflammatory markers in inflammatory bowel diseases.
  1. Tez No: 652795
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL PAKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gastroenteroloji polikliniğine Ocak 2010 ile Eylül 2010 tarihleri arasında başvuran, klinik, endoskopik ve histopatolojik olarak İBH tanısı doğrulanmış, 85 İBH hastası çalışmaya alındı. Hastaların 52'si (%61) ülseratif kolit ve 33'ü Crohn hastası idi. ÜK'li hastalarda hastalık şiddeti modifiye TruLove and Witts kriterlerine, CH'nın hastalık şiddeti ise CDAİ'ne göre belirlendi. Hastalardan hepsidin, CRP, ferritin, hemoglobin ve interlökin-6 düzeylerinin belirlenmesi için serum örnekleri alındı, Hem ÜK hem de Crohn hastalığı için hastalık aktivitesi ile hepsidin düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. CH'da hastalık davranışı ile serum hepsidin düzeyi arasında ve yine her iki hastalık için de tutulum yeri ve serum hepsidin düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanamadı. Aktif hastalığı olanlarda IL-6 ve CRP düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. ÜK ve CH arasında ortalama serum hepsidin düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Korelasyon analizinde serum hepsidin düzeyi ile IL-6 ve CRP arasında anlamlı ilişki saptanmazken, hemoglobin düzeyi ile anlamlı korelasyon mevcuttu. Biz çalışmamızda İBH'da aktif hastalık ile serum hepsidin düzeyi arasında anlamlı ilişki saptamadık. Aralarında ilişki birçok çalışmada gösterilmesine rağmen IL-6 ve serum hepsidin düzeyi arasında anlamlı ilişki saptamadık. Oysa CRP ve IL-6 düzeylerini aktif hastalıkta anlamlı olarak yüksek saptadık. Serum hepsidin düzeyi için anlamlı sonuca ulaşamama nedenimiz subgrup incelemesi için hasta sayımızın yetersiz olması olabilir. İBH hastalarında hastalık aktivitesi ile serum hepsidin düzeyi arasındaki ilişkinin incelendiği çok sayıda çalışma mevcuttur. Bizim çalışmamızda anlamlı ilişki saptanamadığı gözönüne alındığında, İBH ile serum hepsidin düzeyi arasında ilişkinin saptanabilmesi için daha ileri incelemelere ihtiyaç olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
Eighty-five patients with IBD who were admitted to the Izmir Atatürk Training and Research Hospital, Gastroenterology outpatient clinic between January 2010 and September 2010 and diagnosed clinically, endoscopically and histopathologically, were included in the study. 52 (61%) of the patients were ulcerative colitis and 33 were Crohn's disease. The severity of the disease was determined according to the modified TruLove and Witts criteria in patients with UC, and the disease severity of CD was determined according to CDAI. Serum samples were taken from the patients to determine the levels of hepcidin, CRP, ferritin, hemoglobin and interleukin-6. No significant relationship was found between disease activity and hepcidin level for both UC and Crohn's disease. No significant relationship was found between disease behavior and serum hepcidin level in CD, and between the site of involvement and serum hepcidin level for both diseases. IL-6 and CRP levels were found to be significantly higher in patients with active disease. There was no significant difference in mean serum hepcidin levels between UC and CD. In correlation analysis, there was no significant relationship between serum hepcidin level and IL-6 and CRP, but there was a significant correlation with hemoglobin level. In our study, we did not find a significant relationship between active disease and serum hepcidin level in IBD. Although the relationship between them was shown in many studies, we did not find a significant relationship between IL-6 and serum hepcidin levels. However, we found that CRP and IL-6 levels were significantly higher in active disease. The reason we could not reach a significant result for serum hepcidin level may be the insufficient number of patients for subgroup examination. There are many studies examining the relationship between disease activity and serum hepcidin level in IBD patients. Considering that no significant relationship was found in our study, further investigations are needed to determine the relationship between IBD and serum hepcidin level.